Zagrożenie terroryzmem w Europie

Mogą zaatakować w każdym miejscu na świecie i nie znają litości w walce o swoje idee. Terroryści zawsze uderzają w najwrażliwsze punkty społeczeństwa, a na ich celowniku znajduje się także Europa.

2014-07-07, 15:55

Zagrożenie terroryzmem w Europie
. Foto: flickr/Hani Amir

Posłuchaj

07.07.14 Krzysztof Liedel: „Terroryzm ma charakter globalny i trudno sobie wyobrazić z nim walkę bez współpracy międzynarodowej (…)”
+
Dodaj do playlisty

World Trade Center w Nowym Jorku, sieć transportowa w Londynie, teatr w Moskwie – to tylko wybrane miejsca, gdzie niewinni ludzie padli ofiarą ataków terrorystycznych. Każdy atak niesie ze sobą emocjonalne reakcje ludzi , jak strach, gniew, rozpacz.

Walka z terroryzmem

Od chwili ataku z 11 września trwa regularna walka ze światowym terroryzmem. Każde państwo stara się robić to na swój sposób. Działania antyterrorystyczne obejmują nie tylko wojnę na pierwszej linii frontu, ale także szereg procedur bezpieczeństwa i kontroli.

– Nauczyliśmy się radzić sobie z zagrożeniami terrorystycznymi. Rocznie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wykrywają i udaremniają kilkaset różnych incydentów.  Zmienia się także taktyka terrorystów, która opiera się na zasadzie „samotnego wilka”, a nie spektakularnego ataku – wyjaśniał w PR24 Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Ewolucja terroryzmu

Zaostrzenie procedur bezpieczeństwa wymogło na terrorystach zmianę strategii działania. Doskonałym polem bitwy okazuje się rzeczywistość wirtualna. Skuteczny cyberatak może przynieść jeszcze więcej szkód niż podłożony ładunek wybuchowy.

REKLAMA

– Terroryści szukają nowych sposobów walki i jednym z nich jest cyberterroryzm. Bojownikom opłaca się także wykorzystywać nowe media i Internet do szerzenia swojej ideologii – wskazywał Gość PR24.

Polska na liście terrorystów?

Polska jest wolna od ataków terrorystycznych, ale jej zaangażowanie  w różnego typu konflikty w ramach sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi stawia ją w gronie państw zagrożonych. Jednak dla terrorystów nasz kraj pozostaje strategicznie nieatrakcyjny.

– Jesteśmy sojusznikami Stanów Zjednoczonych, bierzemy udział w koalicji antyterrorystycznej, popieramy politykę Izraela. Są to elementy, które powodują, że terroryści na pewno interesują się naszym krajem. Polska wydaje się być cały czas mało atrakcyjna pod względem strategicznym. Terrorystom bardziej opłaca się operować tam, gdzie żyją radykalne społeczeństwa muzułmańskie – powiedział Krzysztof Liedel.

PR24/Grzegorz Maj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej