UE wspiera Ukrainę

Ukraińska armia odbija kolejne tereny do tej pory kontrolowane przez prorosyjskich separatystów. Natomiast w Brukseli przedstawiciele unijnych instytucji, krajów członkowskich i ukraińskiego rządu podejmują temat międzynarodowej pomocy dla Kijowa.

2014-07-08, 12:07

UE wspiera Ukrainę
. Foto: EPA/SERGEI CHIRIKOV

Posłuchaj

08.07.14 Dr Renata Mieńkowska-Norkiene: „Unia Europejska zdaje się iść Kremlowi na rękę (…)”
+
Dodaj do playlisty

Podczas unijnego spotkania na najwyższym szczeblu zaprezentowana zostanie „Europejska Agenda na Rzecz Reform”, którą Komisja Europejska wypracowała razem z ukraińskimi władzami. Na konferencji omówione zostaną także krótko- i długoterminowe priorytety dla Ukrainy.

Unia pomaga, Rosja wyczekuje

Ukraiński rząd nie tylko negocjuje z Unią Europejską pomoc dla kraju, ale podjął także zdecydowane działania na rzecz walki z prorosyjskimi separatystami. Armia ukraińska odzyskuje kolejne miasta i nie widać reakcji ze strony Kremla. Władimir Putin wyczekuje rozwoju sytuacji i po raz kolejny „testuje” Zachód.

– Prezydent Rosji bada reakcje Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Władimir Putin chce uzyskać w ten sposób możliwość odpowiedniego zareagowania na konkretny rozwój sytuacji. Podejrzewam, że Putin nastawia się na stosunki bilateralne. To standardowa strategia rosyjska, żeby pominąć aspekt europejski i negocjować z każdym państwem z osobna. Unia Europejska zdaje się iść Kremlowi na rękę, ponieważ prawdopodobnie przyczyni się do „zamrożenia” zdestabilizowanej sytuacji na Wschodzie Ukrainy – wyjaśniała w PR24 dr Renata Mieńkowska-Norkiene, ekspert ds. UE.

Polacy w Europarlamencie

Największymi orędownikami sprawy ukraińskiej na unijnym forum byli Polacy. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego przyszedł czas na rozdzielenie stanowisk pomiędzy europosłów. Polskim politykom przypadło w udziale wiele ważnych funkcji i z pewnością można mówić o sukcesie.

– Polakom udało się wywalczyć dużo stanowisk i jest to niewątpliwie osiągnięcie negocjacyjne. Odrobiliśmy europejską lekcję i zaczynamy coraz lepiej sobie radzić w strukturach europejskich. Udowodniliśmy, że potrafimy dbać o swoje interesy i nauczyliśmy się prowadzić grę negocjacyjną. Szefem Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony jest Anna Fotyga. Jest to stanowisko ważne z perspektywy ukraińskiej, ponieważ tam najwięcej będzie się mówiło o konfliktach międzynarodowych i kierunku działań Unii w tym zakresie – mówiła Gość PR24.

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

Wróć do strony głównej