SKOK "Wspólnota" upadła, czy uda się uratować SKOK im. św. Jana z Kęt? Co z pieniędzmi klientów?

Przez lata SKOK-i szczyciły się faktem, że nigdy żadna Kasa nie musiała ogłosić bankructwa. Dobra passa jak widać już się skończyła. W najbliższych dniach rozstrzygną się losy SKOK-u im. Św. Jana z Kęt. Powodów do paniki nie ma, pieniądze klientów są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

2014-07-22, 17:17

SKOK "Wspólnota" upadła, czy uda się uratować SKOK im. św. Jana z Kęt? Co z pieniędzmi klientów?
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Czy klienci SKOK są bezpieczni? – KNF zgłosił wniosek o upadłość SKOK Wspólnota. O sytuacji SKOK-ów w audycji Po pierwsze ekonomia Programu 1/ Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /
+
Dodaj do playlisty

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Wspólnota” i wystąpiła z wnioskiem do sądu w Gdańsku o ogłoszenie upadłości tej instytucji. - Decyzja wynika z bardzo złej sytuacji finansowej SKOK-u ”Wspólnota”. Od roku działał tam zarząd komisaryczny, który został wprowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Także w ocenie zarządu dalsza działalność Kasy generowałaby kolejne straty finansowe. W związku z tym podjęto decyzję o zawieszeniu jej działalności – wyjaśnia Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego.

Kasy nie udało się uratować

- Żaden podmiot, który spełnia określone przez Komisję Nadzoru Finansowego kryteria do przejęcia tej Kasy nie zgłosił się. Dlatego nie było innej możliwości jak zawiesić jej działalność i zgłosić do sądu wniosek o ogłoszenie jej upadłości – dodaje.

Klienci dostaną swoje pieniądze

Gdańska Kasa obsługuje rachunki 70 tys. klientów, którzy zdeponowali 11 mln zł, czyli średnio 11,5 tys. zł. Co ważne właściciele tych pieniędzy mogą się czuć bezpiecznie, bo są one objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czyli ich pieniądze są bezpieczne jak w banku. - Od dnia podjęcia decyzji o zawieszeniu działalności SKOK-u „Wspólnota” Bankowy Fundusz Gwarancyjny w ciągu 20 dni roboczych wypłaci sumy gwarantowane do 100 tys. euro członkom Kasy i wkrótce poda do publicznej wiadomości, który podmiot będzie realizował te wypłaty – wyjaśnia przedstawiciel KNF.

SKOK-i zaskarżą decyzję

Tymczasem Kasa Krajowa SKOK nie zgadza się z decyzję Komisji Nadzoru Finansowego i zapowiada skargę.

REKLAMA

Andrzej Dunajski, rzecznik Kasy Krajowej zwraca uwagę, że upadłość tej jednej z 55 działających na naszym rynku Kas nie przekłada się na kondycję całego sektora. - Depozyty są tak samo chronione jak w bankach. Nie ma powodu do paniki, czy do niepokoju – zauważa.

KNF monitoruje sytuację

Komisja Nadzoru Finansowego od jakiegoś czasu informuje o złej sytuacji SKOK-ów. Na 55 Kas, 45 z jest objęta postępowaniem naprawczym. - Programy trwają. W niektórych kasach został wprowadzony zarząd komisaryczny. Chodzi o SKOK "Wesoła", SKOK im. Mikołaja Kopernika, SKOK im. Św. Jana z Kęt. Decyzji wobec innych Kas należy spodziewać się w najbliższym czasie – dodaje Maciej Krzysztoszek.

Spada zaufanie do SKOK-ów

Zła sytuacja finansowa SKOK-ów może spowodować odpływ klientów. W ostatnich latach ich liczba rosła z powodu wyższego niż w bankach oprocentowania depozytów. - Mimo wyższego oprocentowania coraz mniej chętnych zgłasza się do SKOK-ów – zauważa Jarosław Sadowki z Expadera.

Dziś SKOK-i mają ponad 2,6 mln klientów. A w najbliższym czasie rozstrzygnie się los innej instytucji, chodzi o SKOK im. Św. Jana z Kęt z siedzibą w Rumi. KNF jeszcze przed dwa dni czeka na propozycje banków krajowych zainteresowanych udziałem w procedurze restrukturyzacji tej kasy.

REKLAMA

Justyna Golonko, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej