Rewolucja PGNiG. Jak zmienią się nasze rachunki za gaz?
Od 1 sierpnia rachunek za gaz będzie wyglądał inaczej. Zużycie gazu ziemnego będzie wyrażane w jednostkach energii, a nie jak dotychczas w jednostkach objętości. Będziemy płacić nie za metr sześcienny gazu, ale za jego kaloryczność.
2014-08-02, 16:14
Posłuchaj
Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki tłumaczy, że dzięki temu będzie sprawiedliwej i po europejsku.
- Polska dołącza do rzeszy krajów, które w ten właśnie sposób rozliczają swoich odbiorców. Byliśmy jedynym państwem w regionie europejskim, które korzystało z jednostek objętości. Teraz na rachunkach będziemy widzieć zarówno metry sześcienne, jak i kilowatogodziny. Ułatwi to odbiorcom porównanie cen energii elektrycznej i gazu, ponieważ będą pokazane w tych samych jednostkach – mówi Głośniewska.
Zmiana dostawcy gazu
Bardziej dociekliwe osoby zauważą na fakturze jeszcze jedną zmianę. Od sierpnia dostawcą gazu do odbiorców detalicznych stanie się oddzielna spółka PGNiG, ze stuprocentowym udziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Jak mówi Tomasz Bukowski, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, dla odbiorców w praktyce niewiele się zmieni.
REKLAMA
- Nie zmieniają się numery klientów, ani kont bankowych. W mocy pozostają polecenia zapłaty, zlecenia stałe. Nie ma potrzeby anektowania umów, a tym bardziej wymiany układów pomiarowych czy też liczników gazu – wyjaśnia Bukowski.
Jak podkreśla prezes PGNiG Obrót Detaliczny zmieni się tylko jednostka, według której będziemy rozliczać się z dostawcami gazu. Ceny pozostają takie same.
Kontrola jakości gazu
W związku ze zmianą naliczania kosztów zużycia energii pojawiają się jednak obawy o jakość dostarczanego paliwa.
Agnieszka Głośniewska uspokaja jednak. Nowy system nie będzie skutkował utratą kontroli nad jakością gazu.
REKLAMA
- Skład paliwa jest, był i będzie sprawdzany. Przedsiębiorstwa gazowe mają obowiązek publikować wartość ciepła spalania gazu w poprzednim miesiącu na swoich stronach internetowych. Tak więc możemy to zawsze sprawdzić. Przedsiębiorstwa nie mają możliwości manipulowania, ponieważ są określone rozporządzeniem Ministra Gospodarki wartości, w jakich to ciepło spalania musi się mieścić – tłumaczy Głośniewska.
Jakość gazu jest pod stałą kontrolą, dodaje Bukowski.
Uwaga na oszustów
Zmiany na rynku to zawsze moment, który wykorzystują oszuści. Dlatego w najbliższym czasie warto być czujnym.
- Otrzymujemy sygnały o aktach nieuczciwej konkurencji. Proszę o zachowanie czujności, ponieważ nie mają one nic wspólnego ze zmianami, które przeprowadzamy – mówi Bukowski.
REKLAMA
Pracownicy spółki nie przychodzą do domu i nie oferują podpisywania umów czy aneksów. Jeżeli zdarzy się już taka sytuacja, to warto zgłosić to policji, a także w biurze obsługi klienta PGNiG Obrót Detaliczny.
Justyna Golonko, awi
REKLAMA