Jak oszukują przy wynajmie samochodów: jest lista firm i sposobów

Komisja Europejska udostępniła ostatnio list, który wysłany został do sześciu międzynarodowych firm wynajmujących samochody i oferujących swoje usługi konsumentom we wszystkich państwach Unii. W piśmie Komisja zażądała zaprzestania stosowania praktyk dyskryminujących klientów ze względu na kraj ich zamieszkania. Oto lista firm i niedozwolonych chwytów.

2014-08-17, 12:11

Jak oszukują przy wynajmie samochodów: jest lista firm i sposobów
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Jak wielkie międzynarodowe firmy oszukują przy wynajmie samochodów przez Internet, mówi Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

KE ostrzegła też konsumentów, żeby wynajmując samochód przez Internet sprawdzać tych przedsiębiorców, bo jak się okazuje, niektórzy z nich stosowali niedozwolone praktyki.

Jesteś z Niemiec – płacisz 100 proc. więcej

‒ Chodzi m.in. o takie sytuacje, jak ta, gdy obywatel Niemiec chciał wynająć samochód w Wielkiej Brytanii, i w momencie kiedy wpisał miejsce swojego zamieszkania, kwota wynajmu podniosła się o 100 proc. To wskazuje, jak bardzo te ceny mogą się różnić, w zależności od preferencji przedsiębiorcy. Firmy prowadzą też tego rodzaju praktyki, że w momencie gdy jesteśmy na ich stronie internetowej, firma identyfikuje nasz adres IT, czyli adres naszego komputera, i automatycznie wie, w jakim kraju się znajdujemy ‒ wyjaśnia Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego, gość Porannych Rozmaitości Jedynki.

Jest wina, gorzej z karą

Czy firmy, które stosowały tego rodzaju niedozwolone praktyki, poniosą jakieś konsekwencje? ‒ Komisja może przede wszystkim ostrzec konsumentów, co właśnie zrobiła wskazując, które firmy z tych 6 wskazanych ‒ do zaleceń Komisji się dostosowały, a które jeszcze nie.

3 firmy muszą się poprawić: Europecar, Hertz i Avis

Komisja dała 3 firmom Europecar, Hertz i Avis czas do 30 sierpnia, aby takie praktyki dyskryminacyjne ukróciły‒ dodaje ekspertka z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

REKLAMA

Jeśli tak się nie stanie, to KE będzie podejmować dalsze działania, być będą nałożone kary.

Na co uważać, przy wynajmowaniu samochodu

Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Konsumenckiego, skargi związane z wynajmem samochodu stanowią 5,5 proc ogółu skarg.

‒ Dlatego wynajmując auto, przede wszystkim trzeba ustalić, z kim zawieramy umowę. Czy firma, gdzie wynajmujemy samochód jest tylko pośrednikiem, czy jest to ten sam podmiot. Jeżeli są dwa podmioty, to oczywiście trzeba sprawdzić jaka jest  umowa, i co ona zawiera oraz do kogo należy się zwracać, jeżeli będziemy mieć jakiekolwiek problemy ‒ wylicza gość Radiowej Jedynki.

Samochody pancerne hitem w Pakistanie (napisy)

REKLAMA

Źr. CNN Newsource/x-news

Trzeba też dowiedzieć się, czy kwota którą płacimy obejmuje wszystkie podatki i czy zawiera cały pakiet ubezpieczeniowy: AC, OC i inne wymagane. Należy też znać przebieg samochodu, czyli ile kilometrów można nim przejechać oraz jaki jest wymagany poziom benzyny – kiedy odbieramy samochód, i kiedy go zdajemy.

Warto też dokładnie obejrzeć samochód, by wyeliminować np. skazy, które nie są uwzględnione w opisie, w umowie. ‒ Jeżeli są takie skazy, to prosimy o adnotację pisemną ‒ podkreśla Katarzyna Słupek.

REKLAMA

Od wynajmu w Internecie nie ma odwrotu

Warto pamiętać, że jeżeli rezerwujemy samochód przez Internet, to nie jest możliwe odstąpienie od umowy. Umowa ta została zawarta i możemy ją jedynie wypowiedzieć. – Co oznacza, podobnie jak z biletami lotniczymi, że nie możemy tego cofnąć. Możemy jedynie dochodzić swoich roszczeń ‒ zwraca uwagę ekspertka.

Co ważne ‒ umowę wypowiadamy zawsze pisemnie, i u przedsiębiorcy, z którym wcześniej ją zawarliśmy.

Trzeba też pamiętać, żeby wybierając samochód z oferty internetowej i składając zamówienie wydrukować i zachować go oraz korespondencję z poczty elektronicznej. Ułatwi to egzekucję postanowień umowy.

Elżbieta Szczerbak, mb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej