Staże okiem studentów
57 proc. studentów uważa, że program studiów w niewystarczającym stopniu uwzględnia obowiązkowe staże i praktyki jako element edukacji praktycznej – wynika z badania opinii studentów przeprowadzonego w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!” przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.
2014-08-18, 17:17
Posłuchaj
Z badań wynika, że tylko 50 proc. stażystów i praktykantów jest zadowolona z uczestnictwa w programach zawodowych. Niestety w wielu przypadkach praktykanci przygotowują kawę lub kserują dokumenty. Zarobki również nie są zbyt wysokie.
Jednak ci, którzy trafili na dobry staż mogą korzystać nie tylko z nabytej praktyki zawodowej. Jak się okazuje, w niektórych firmach liczba zatrudnionych stażystów do pracy na stałe sięga 73 proc. Staże i praktyki dobrej jakości, oprócz nabytych umiejętności, dają również referencje pracodawcy oraz opiekę mentora po odbyciu stażu.
Uczelnie przygotowują do zawodu?
Niestety niewiele uczelni przygotowuje studentów do praktycznego wykonywania zawodu. Naprzeciw studentom mogą wyjść pracodawcy, którzy w ramach stażów i praktyk przygotują studenta do prawidłowego i efektywnego wykonywania zadań w pracy.
– Niestety studia nie przygotowują do trafnego wykonywania zadań w pracy. Na studiach jest za mało wiedzy praktycznej, a za dużo teoretycznej. Mam nadzieję, że coraz więcej pracodawców będzie wychodziło z ofertą praktyk i staży – stwierdził w Polskim Radiu 24 Maciej Hassa ze Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.
REKLAMA
Dobry staż początkiem kariery
Ważne jest, by staż był przeprowadzony profesjonalnie. Nie może się sprowadzać do parzenia kawy czy herbaty. Dany pracodawca musi dokładnie wiedzieć, jakiego typu pracownika szuka i do jakich zadań. Ten, kto dobrze się sprawdzi, może liczyć na etat. Przeciętny staż trwa od 1 miesiąca do pół roku. Warto pamiętać, że różnica między stażem a praktyką tkwi w formie zatrudnienia. Tylko w przypadku stażu dostaniemy umowę o pracę.
– Pracodawca powinien poważnie podejść do stażu – musi on czuć potrzebę zatrudnienia pracownika. W całym procesie stażu muszą wystąpić pewne elementy. Na samym początku musimy mieć do czynienia z zapotrzebowaniem biznesowym, następnie rekrutacją, zatrudnieniem i „onboardingiem”. Cały staż winien się zakończyć rozważaniem przyjęcia stażysty do pracy na stałe – tłumaczył Gość PR24.
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA