Poroszenko, Putin i komisarze unijni razem na szczycie w Mińsku 26 sierpnia

Nie wiadomo, czy prezydenci Ukrainy i Rosji spotkają się w cztery oczy. Według Kijowa, spotkanie w Mińsku odbędzie się w formacie Ukraina - UE - Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan).

2014-08-19, 23:06

Poroszenko, Putin i komisarze unijni razem na szczycie w Mińsku 26 sierpnia

Posłuchaj

Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR): Barroso rozmawiał z Poroszenką; wezwał Kreml do zatrzymania przepływu broni i bojowników z Rosji
+
Dodaj do playlisty

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Prezydenci Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenko i Władimir Putin, oraz przedstawiciele UE wezmą udział w spotkaniu w stolicy Białorusi - poinformował Kreml. W czasie szczytu przewidziane są rozmowy dwustronne - głosi wtorkowy komunikat Kremla. Nie sprecyzowano jednak, czy zaplanowano spotkanie w tym formacie Poroszenki i Putina.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso podał, że Unię Europejską reprezentować będą: szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarz ds. handlu Karel De Gucht oraz komisarz ds. energii Guenther Oettinger.
Według służb prasowych prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki uczestnicy spotkania "omówią kwestie związane z wdrożeniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE, bezpieczeństwem energetycznym oraz stabilizacją sytuacji w Donbasie".
Unia Celna, którą tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan, od stycznia 2015 r. ma się przekształcić w Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG), wzorowaną na UE wspólnotę, do której pierwotnie miała dołączyć także Ukraina.

Walki w Ługańsku

We ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) poinformowała, że w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, gdzie dzień wcześniej ostrzelano kolumnę uchodźców, znaleziono 17 ciał cywilów. Dalsze poszukiwania ofiar przerwano z powodu działań zbrojnych w regionie.
Kolumna cywilów, w tym dzieci, przemieszczała się z Ługańska i została ostrzelana w pobliżu miejscowości Chriaszczuwate i Nowoswitliwka. Składała się z dwóch części (dorosłych i dzieci) i była oznakowana, w tym białymi flagami, które świadczyły o tym, że to ludność cywilna.
Cytowane przez BBC źródło w szeregach rebeliantów twierdzi, że w ostrzale zginęli wszyscy uchodźcy. Ich liczby dotąd nie udało się ustalić; według RBNiO liczba ofiar może iść w dziesiątki.

Ciężkie walki o Ługańsk

W samym Ługańsku we wtorek trwały walki między siłami rządowymi a separatystami, którzy kontrolują to miasto od kwietnia. Rzecznik RBNiO Andrij Łysenko powiedział, że wyzwolono jedną z dzielnic miasta i trwają walki w centrum.

Wieczorem pojawiły się doniesienia, że do okrążonego Ługańska przedarły się grupy wsparcia z Rosji, z ciężkim sprzętem wojskowym.

Wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Wałerij Czałyj oświadczył, że najbliższe dwa tygodnie będą kluczowe, jeśli chodzi o poszukiwanie sposobów rozwiązania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Merkel w sobotę jedzie do Kijowa

Na 23 sierpnia swą wizytę w Kijowie - pierwszą od wybuchu kryzysu na Ukrainie - zapowiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Spotka się z Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz prawdopodobnie z merami ukraińskich miast. Tematem rozmów będą: sytuacja na Ukrainie, relacje z Rosją oraz możliwości konkretnej pomocy dla Ukrainy.
Ponadto po szczycie w Mińsku prezydent Poroszenko 30 sierpnia uda się do Brukseli na nadzwyczajny szczyt UE. Obecność ukraińskiego prezydenta jest też przewidziana na szczycie NATO w Walii 4 i 5 września.

Konwój z gwarancjami Rosji

Wciąż ważą się losy rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną dla wschodniej Ukrainy. Rosyjskie MSZ przekazało oświadczenie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, z którego wynika, że MKCK otrzymał dla konwoju gwarancje bezpieczeństwa od Rosji i rebeliantów.
MKCK wskazało, że "wszystkie aspekty zapewnienia bezpieczeństwa konwoju humanitarnego i personelu MKCK, który będzie zaangażowany w tę operację, ze strony Rosji i rebeliantów zostały w pełnej mierze zapewnione" - tak przekazał resort po rozmowie telefonicznej przewodniczącego Komitetu Petera Maurera z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem. MSZ Rosji zaznaczyło, że na razie podobnych gwarancji nie udało się uzyskać od strony ukraińskiej.
Rosyjska agencja ITAR-TASS podała, że w środę szef operacji MKCK w Europie i Azji Środkowej Laurent Corbaz spotka się w Moskwie z wiceszefem MSZ Rosji Siergiejem Riabkowem w sprawie konwoju.
Prawie 290 rosyjskich ciężarówek, wiozących 1856 ton pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy, przebywa od czwartku w Kamieńsku Szachtyńskim, około 30 km od przejścia granicznego Donieck-Izwarino (ukr. Izwaryne), oczekując na uregulowanie formalności związanych z wjazdem konwoju na terytorium Ukrainy.

PAP/agkm

REKLAMA

(Kierujący operacją antyterrorystyczną w rejonie Ługańska o posiłkach z Rosji, które przedarły się na ten obszar).

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej