Raport: firmy rodzinne w Polsce mają się dobrze. Chcą inwestować i zatrudniać
58 proc. polskich firm rodzinnych ocenia bardzo dobrze i dobrze swoją sytuację ekonomiczną w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy; w Europie ten odsetek wynosi jednak 71 proc. - pokazuje raport firmy KPMG.
2014-08-21, 15:13
Posłuchaj
Takie przedsiębiorstwa to blisko 3/4 spółek działających w Polsce - wśród nich są zarówno małe, jak i wielkie zatrudniające ponad 1000 pracowników.
Badanie przeprowadzone przez KPMG i Inicjatywę Firm Rodzinnych objęło w naszym kraju 132 przedsiębiorstwa, a w całej Europie 710 firm. W przypadku naszego kraju były to podmioty, które osiągały obrót od 1 do 200 mln zł rocznie.
- Firmy rodzinne dostrzegają coraz lepszą sytuację ekonomiczną, mają dużo mniej problemów z uzyskaniem finansowania, chcą inwestować - mówił podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami Mirosław Grabarek z KPMG.
Przedsiębiorcy planują nowe inwestycje
Z raportu wynika, że 74 proc. polskich i 75 proc. europejskich badanych przedsiębiorstw planuje nowe inwestycje. W przypadku naszego kraju najczęściej (81 proc.) są to plany dotyczące podstawowej działalności firmy, rzadziej inwestycji w dywersyfikację (49 proc.) czy umiędzynarodowienie (24 proc.).
Nasi rodzinni przedsiębiorcy planujący ekspansję najczęściej myślą o rynku krajowym (88 proc.), 51 proc. ma jednak też plany wyjścia na inne rynki europejskie.
Największą bolączką przepisy podatkowe
Z raportu wynika, że największą bolączką przedsiębiorców rodzinnych, zarówno w Polsce jak i w Europie, są przepisy podatkowe. 61 proc. ankietowanych z naszego kraju i 52 proc. z Europy wskazało, że oczekuje prostszych regulacji.
- Nie chodzi o wysokość podatków, ale sposób ich naliczania i pobierania - podkreślał prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych Andrzej Blikle.
Jako przykład podawał swoją firmę, która tak jak inne płaci podatek CIT w wysokości 19 proc., ale - jak wyjaśniał - nie jest on stosowany do zysku księgowego, tylko do podstawy opodatkowania (czyli zysk księgowy plus koszty, których nie uznaje się za koszty podatkowe).
Nie gaśnie optymizm polskich małych i średnich firm >>>
Z raportu wynika, że na wysokość podatków w Polsce narzeka 46 proc. firm, a w Europie 40 proc. Korzystnie nasz kraj wypada za to jeśli chodzi o procedury i koszty związane z przejmowaniem firmy przez następne pokolenie. Ulepszeń w tym zakresie oczekuje 17 proc. naszych przedsiębiorców i 45 proc. europejskich.
Zmartwieniem naszych firm rodzinnych są też rosnące koszty pracy. Ponad połowa badanych w naszym kraju (55 proc.) podkreśla, że zmaga się obecnie z tym problemem. KPMG zwraca uwagę, że sygnalizuje to problem, z którym będzie musiała sobie poradzić nasza gospodarka - w dłuższej pespektywie stosunkowo tania siłą robocza nie może być bowiem podstawowym źródłem wzrostu.
Badanie przeprowadzono od 31 marca do 4 maja, zebrano 710 odpowiedzi od przedsiębiorców z 18 krajów europejskich, 132 z Polski.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA