Symbol Polski Walczącej zastrzeżony
Nowa ustawa zakazująca publicznego znieważania znaku Polski Walczącej z dniem dzisiejszym wchodzi w życie. Każdy przejaw takiego działania będzie karany grzywną.
2014-08-22, 12:20
Posłuchaj
W ustawie dotyczącej objęcia ochroną symbolu Polski Walczącej czytamy, że "Znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej". Podkreślono także, że "otaczanie znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej".
Z nowego prawa cieszą się weterani II wojny światowej, którzy słynną kotwicę uważają za symbol polskiej wolności. "O mało co przez ten znak nie zostałem zastrzelony, gdy w maju 1944 r. malowałem go z kolegą na rogu Żelaznej i Chłodnej, gdzie był posterunek niemieckiej żandarmerii" - opowiadał PAP przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów prof. Wojciech Wolski, który w czasie okupacji należał do harcerskiej drużyny „Gigantów”.
Projekt ustawy przygotowała Platforma Obywatelska, która poparła inicjatywę Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Propozycja trafiła do Sejmu pod koniec maja 2013 roku. Prace nad projektem prowadziła sejmowa komisja kultury i środków przekazu. Po uchwaleniu przepisów 10 czerwca 2013 roku i przyjęciu ustawy przez Senat, prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Kotwica Polski Walczącej – obok odbitego z rąk Niemców gmachu PAST-y (Polskie Akcyjnej Spółki Telefonicznej) oraz Godziny W to jeden z najważniejszych symboli powstańczej Warszawy. Jak powiedziała w niedawnej rozmowie z PAP dr Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego – Znak Polski Walczącej, charakterystyczna powstańcza kotwica z okresu okupacji niemieckiej to szczególny symbol, z którym wielu ludzi się identyfikuje. W okresie okupacji funkcjonował jako świadectwo Polski, która się nie poddała.
REKLAMA
Symbol po raz pierwszy pojawił się na ulicach Warszawy w 1942 roku, po rozstrzygnięciu konkursu na znak, który najlepiej zmobilizuje Polaków do walki z niemieckim okupantem. Dwie połączone litery P i W, tworzące kotwicę Polski Walczącej, umieszczane na budynkach związanych z walkami toczonymi w czasie wojny, a także podczas powstania warszawskiego.
PAP/js
REKLAMA