Jak źródła Łyny wyzwoliły energię społeczną
Niecałe dwa lata temu w województwie warmińsko-mazurskim powstało Łyńskie Centrum Rozwoju „Ałna”. Siedzibą Centrum jest Łyna – miejscowość założona w roku 1387, słynąca ze znajdujących się w pobliżu źródeł rzeki o tej samej nazwie.
2014-08-27, 15:15
Posłuchaj
Dzisiaj Stowarzyszenie ma już na koncie kilka zrealizowanych inicjatyw, między innymi promujących walory przyrodnicze okolic Łyny. O planach i osiągnięciach Ałny mówią w Porannych rozmaitościach Jedynki prezes Dariusz Grzebała i Bartosz Wolszczak, członek Stowarzyszenia. – Celem założenia tej organizacji był rozwój Łyny, pokazanie wszystkich jej walorów turystycznych, historycznych i rozbudzenie aktywności lokalnej – podkreślają.
Oferta Ałny
Na terenie powiatu nidzickiego są rezerwaty, miejsca historycznie związane z I wojną światową.
– Niewątpliwie największą perełką, w całym powiecie są źródła rzeki Łyny, najdłuższej rzeki na Warmii i Mazurach. Zorganizowaliśmy plener fotograficzny, przyjechało do nas ok. 50 fotografów z całego regionu, fanów fotografii przyrody, a zdjęcia zostały wydrukowane, dzięki sponsorowi. I trzynaście bardzo dużych ram (100 cm x 90 cm) ze zdjęciami trafiło na wystawę i odwiedziło siedzibę Polskiego Radia w Olsztynie, Galerię pod Antenką, Bibliotekę Wojewódzką, Zamek w Nidzicy oraz siedzibę Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – opowiadają działacze Ałny.
Po całej akcji działacze planują zlicytować tę wystawę, a fundusze przeznaczyć na cel charytatywny.
REKLAMA
Uświadamiać mieszkańców
Poza tym udało się im pozyskać 5 tys. zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na doposażenie pomieszczenia, które zostało im przekazane dzięki gminie, o powierzchni 40 mkw. – Jest to lokal, gdzie będziemy działać. Będzie to miejsce spotkań. W programie, który przyjęliśmy, założyliśmy sobie parę punktów: będzie m.in. spotkanie o prawach człowieka w samorządzie lokalnym, o tym, jakie obowiązki ma samorząd gminny wobec naszych mieszkańców – zapowiadają Dariusz Grzebała i Bartosz Wolszczak.
Dotacje wspierające
– Jest to pierwszy projekt, który wygraliśmy. Wcześniej też składaliśmy, ale z różnych powodów nie przechodziły. Składaliśmy też projekt do Fundacji Wspomagania Wsi, jeszcze jako grupa nieformalna i otrzymaliśmy od nich dofinansowanie do przedsięwzięcia Pożyteczne ferie, kiedy to zorganizowaliśmy czas dzieciom podczas ferii zimowych, w ubiegłym roku – przypominają goście radiowej Jedynki.
Centrum korzysta też z pomocy Funduszu sołeckiego, przeznaczonego na drobne inwestycje. Z tego Funduszu jest kupowany np. sprzęt do świetlicy.
Plany na przyszłość
Teraz planowane są kolejne akcje, jak choćby Hotel dla owadów, a jest to akcja Greenpeace („Przychylmy pszczołom nieba – Zaadoptuj pszczołę”). Finansowanie będzie pochodziło z FIO. – Każdy ma jakieś niepotrzebne palety czy dachówki i z tego, wspólnymi siłami zamierzamy zbudować hotel dla owadów – tłumaczą działacze Ałny.
REKLAMA
Zamierzają też prowadzić zajęcia z rękodzieła, warsztaty artystyczne dla dzieci, takie jak malowanie na szkle, lepienie garnków z gliny, czy też robienie kwiatów z bibuły.
W rezerwacie chroniącym źródła Łyny – największej rzeki Warmii i Mazur pokazywane są też pozostałości osady, w której działały kiedyś młyn, cegielnia i wytwórnia filcu. W pobliżu rezerwatu można też oglądać pozostałości po kopalni węgla brunatnego.
Dariusz Kwiatkowski, mb
REKLAMA