Wypadki w pracy: nowe dane GUS
GUS opublikował nowe statystyki dotyczące bezpieczeństwa w pracy. Z danych wynika, że najczęściej wypadki zdarzają się w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym, handlu, naprawach i rolnictwie. Czy praca w Polsce stała się bardziej bezpieczna?
2014-08-29, 17:46
Posłuchaj
Inspektor sekcji badającej wypadki przy pracy w województwie mazowieckim, Jarosław Mazur, twierdzi, że do wypadków dochodzi najczęściej z przyczyn ludzkich. Brak uwagi przy pracy i nieprzestrzeganie przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy prowadzi do tragedii.
– Przyczyny wypadków są bardzo różne. Zawinić może technika, pracodawca organizujący pracę lub pracownik. Statystyki mówią, że najwięcej przyczyn leży po stronie człowieka i w organizacji pracy. Technika jest już na znacznie wyższym poziomie niż jeszcze kilkanaście lat temu – stwierdził w Polskim Radiu 24 Jarosław Mazur z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.
Najbardziej zagrożone zawody
Wypadki są związane najczęściej z pracą fizyczną. Ze statystyk wynika, że zdarzają się one przede wszystkim w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym, handlu, naprawach i rolnictwie. W pierwszym półroczu 2014 roku nastąpiło łącznie 39 028 wypadków. Niestety w wielu sektorach doszło do wzrostu w porównaniu z analogicznym półroczem 2013 roku.
– Transport jako element handlu często jest obszarem, w którym dochodzi do wypadków. Zazwyczaj jest to związane z wózkami jezdniowymi i podnośnikowymi. W sektorze napraw natomiast eksploatuje się urządzenia, które mogą stwarzać zagrożenie chociażby przez to, że są tam elementy wirujące i brak osłon. W budownictwie problematyczna jest praca na wysokości, upadające przedmioty z wysokości i obsunięcie się ziemi – mówił inspektor sekcji badającej wypadki.
REKLAMA
Działania prewencyjne
Inspektor z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie wskazuje, że bardzo ważne są działania prewencyjne. Uczestnictwo w szkoleniach dla pracodawców, odpowiednie przeszkolenie pracowników, właściwe badania lekarskie, zapoznanie pracowników z zagrożeniami na danym stanowisku jest niezwykle istotne i może uchronić przed wypadkami.
– U nas działań prewencyjnych prowadzonych jest sporo. Tematów jest także dosyć dużo. Wychodzimy do tych pracodawców, gdzie wydarzały się wypadki. Prowadzimy rejestr wypadków przy pracy, jak również audyty w zakładzie pracy. Zapraszamy także osoby kierujące pracownikami na szkolenia, gdzie przedstawiamy zagrożenia, jakie występują na różnych stanowiskach pracy oraz przedstawiamy ich obowiązki – wyjaśniał Gość PR24.
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA