Staże oczami studentów. Szansa na początek kariery zawodowej czy wyzysk i parzenie kawy?

Dobiega końca kampania społeczna pod hasłem „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”, której celem jest zmotywowanie uczniów i studentów do świadomego kierowania swoją karierą.

2014-09-02, 10:56

Staże oczami studentów. Szansa na początek kariery zawodowej czy wyzysk i parzenie kawy?
Staż. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O tym, jak studenci postrzegają staże i praktyki mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Paulina Zaręba z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

W ramach kampanii przeprowadzono badanie opinii studentów, którego celem było poznanie stanowiska młodych ludzi na temat staży i praktyk oraz ich preferencji dotyczących współpracy z pracodawcami i aktywności podczas studiów.

Jak podkreśla Paulina Zaręba z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, oceny staży są bardzo zróżnicowane.

Skojarzenia, jakie młodzi ludzie mają z praktykami i stażami

- Pytaliśmy o skojarzenia, jakie młodzi ludzie mają z praktykami i stażami, oraz o to, jak oceniają oni ofertę firm kierowaną do nich. Przepytaliśmy 1660 osób. Okazało się, że z jednej strony wiele z nich mówi i wskazuje na to, że staże i praktyki jest to najważniejsze, główne źródło pozyskiwania wiedzy praktycznej. Z drugiej strony te skojarzenia ze stażami i praktykami są zastanawiające. 53 proc. przebadanych przez nas osób skojarzyło pojęcie stażu i praktyki z doświadczeniem, 50 proc. z nauką, rozwojem, nabywaniem nowych umiejętności, a 26 proc. – z darmową pracą, wyzyskiem, parzeniem kawy, kserowaniem dokumentów – przedstawia wyniki badania opinii studentów Zaręba.

Jak podkreśla ekspertka, staż lub praktyka powinien być startem w karierę zawodową dla młodych ludzi. Aby jednak praktycznie przyczyniały się one do rozwoju zawodowego, to muszą być rzetelne, odznaczać się wysoką jakością. Powinny być dobrze prowadzone.

REKLAMA

Dyplom na rynku pracy to za mało. Jak dostać się na dobry staż? >>>

- Wspólnie ze zrzeszonymi firmami opracowaliśmy w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami polskie ramy jakości praktyk i staży. Coraz więcej przedsiębiorstw wdraża te propozycje – przekonuje Zaręba.

Wyznaczniki wysokiej jakości staży i praktyk

W badaniach poproszono również młodych ludzi o wskazanie, jakie powinny być wyznaczniki wysokiej jakości staży i praktyk.

- Przede wszystkim jest to walor edukacyjny, wynagrodzenie, umowa, czyli kwestie formalne. Również kładą nacisk na ocenę zwrotną, opinię, mentora, opiekuna takiej praktyki czy stażu. Okazuje się zatem, że młodym ludziom nie zależy tylko na pieczątce w indeksie, potwierdzającej zaliczenie stażu, ale chcą, żeby taki staż się do czegoś przyczynił, pomógł w starcie kariery zawodowej – wyjaśnia Zaręba.

REKLAMA

W badaniu wzięli udział studenci z osiemdziesięciu jeden uczelni wyższych,  w tym z  największych ośrodków akademickich.

Dominik Olędzki, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej