Przyszłość rodzin zastępczych
Już wkrótce w życie wejdzie nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Na etapie prac legislacyjnych najwięcej kontrowersji wzbudzała druga część nowelizacji o pieczy zastępczej, ale mimo to nowela została przyjęta przez Senat bez poprawek.
2014-09-04, 11:32
Posłuchaj
Rodzina zastępcza ma na celu chronić dziecko przed problemami, z którymi spotyka się ono w rodzinie biologicznej. Zgodnie z polskim prawem rodzina zastępcza musi spełniać określone warunki, aby móc sprawować opiekę nad dzieckiem. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wynika między innymi z konieczności ograniczenia wydatków samorządów, które nie miały funduszy na realizację poprzedniej noweli do ustawy.
Obowiązek wysłuchania dziecka
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zakłada szereg istotnych zmian, a jedną z nich jest obowiązek wysłuchania dziecka. Co prawda formuła istniała już wcześniej, ale z jej stosowaniem bywało różnie.
– W mojej opinii jest to najistotniejsza zmiana, jeśli chodzi o nowelizację ustawy. Polskie prawo mówi, że dziecko powyżej 13 roku życia powinno być obligatoryjnie wysłuchiwane przez sąd. Praktyka pokazuje jednak, że nic takiego się u nas nie dzieje. Każde wzmocnienie tego, że dzieci mają być wysłuchane powinno zasługiwać na wsparcie – oceniła w PR24 Joanna Luberadzka-Gruca, ekspert ds. rodzin zastępczych.
Sytuacja prawna dziecka w rodzinie zastępczej
Wielu ekspertów w kontekście zmian w ustawie podejmowało temat sytuacji prawnej dziecka w rodzinie zastępczej. Do tej pory miały miejsce przypadki, że dziecko przebywało w rodzinie zastępczej z nieuregulowaną sytuacją prawną.
REKLAMA
– Problemy wynikające ze statusu prawnego dziecka wiązały się z faktem, że albo nikt o regulację sytuacji prawnej nie występował, albo nawet jeśli wystąpił, to postępowania przeciągały się w czasie. W tej chwili w ustawie wskazany jest termin 18 miesięcy na uregulowanie sytuacji prawnej dziecka – wskazywała Joanna Luberadzka-Gruca.
Kontrola rodzin zastępczych
Rodzina zastępcza musi spełniać określone warunki, aby mogła podjąć opiekę nad dzieckiem. W związku z tym konieczna jest kontrola osób ubiegających się o przyjecie dziecka pod opiekę. Zgodnie z nowelizacją większe uprawnienia w tym zakresie będą przysługiwać wojewodom.
– W każdym powiecie sytuacja kontroli wygląda inaczej. Z jednej strony będą to urzędnicy, którzy postępują wedle określonych wytycznych, a z drugiej ludzie, którzy będą wspierać, służyć i pomagać rodzinom zastępczym, żeby prawidłowo wykonywały swoją funkcję – mówiła Sylwia Łysakowska z Mazowieckiej Fundacji Rodzin Zastępczych.
PR24/GM
REKLAMA
REKLAMA