Kałuszyn - zwycięska bitwa kampanii wrześniowej

W nocy z 11 na 12 września 1939 miała miejsce jedna z najbardziej krwawych najcięższych bitew kampanii wrześniowej, która zakończyła się zwycięstwem wojsk polskich.

2014-09-11, 07:00

Kałuszyn - zwycięska bitwa kampanii wrześniowej
Polska piechota w marszu w czasie kampanii wrześniowej. Foto: Fot. Wikipedia/Domena publiczna

Posłuchaj

"W rocznicę bitwy o Kałuszyn" - audycja Agnieszki Sucheckiej z cyklu "Czas i ludzie”, Polskie Radio 1970
+
Dodaj do playlisty

- Byłem tam i widziałem odwagę polskich żołnierzy, którzy bez wahania szli do przodu – mówił płk Henryk Pochowski, uczestnik bitwy pod Kałuszynem. – Niemcy odpowiedzieli wystrzałami karabinów maszynowych i rakiet, które oświetliły nocne pole walki. Tam było bardzo dużo ofiar wśród naszych żołnierzy.
Bitwa pod Kałuszynem odbyła się  w nocy z 11 na 12 września 1939. 1. Dywizją Piechoty Legionów im. Józefa Piłsudskiego dowodził gen. Wincenty Kowalski.
Miasteczko Kałuszyn (na drodze z Warszawy do Brześcia i Pińska) liczyło w 1939 ok. 9 tys. mieszkańców. Pierwsze krwawe starcie miało miejsce tuż przed Kałuszynem. Wieczorem niemieckimi oddziałami starł się 4 szwadron 11 Pułku Ułanów pod dowództwem por. Andrzeja Żylińskiego. W nocy z 11 na 12 września za ułanami ruszył 6 Pułk Piechoty Legionów, który przebił się przez niemiecką linię, ruszył  do centrum Kałuszyna i zaatakował Niemców.  
- Cicho szliśmy w stronę miasteczka. Na przedmieściach dostaliśmy rozkaz przygotować granaty i bagnet na broń. Chwile później zaczął się tam sądny dzień – gwałt, jęk, strzelanina. Jak weszliśmy na rynek, to strach było patrzeć na zwały trupów niemieckich – wspominał szeregowy Ludwik Skrebutenas.
Polakom, którzy walczyli bez wsparcia artyleryjskiego, udało się dwa niemieckie bataliony z 44 Pułku Piechoty. Straty były ogromne po obu stronach. Niemiecki 44 pułk piechoty 11 Dywizji Pancernej został prawie całkiem zniszczony, podobnie jak polska 1 Dywizja Piechoty Legionów.
Posłuchaj wspomnień świadków – żołnierzy, którzy walczyli pod Kałuszynem.

Zobacz serwis specjalny o wrześniu 1939

im

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej