Dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe?
We wszystkich krajach Unii Europejskiej mamy obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a są one po to, aby w pewnych sytuacjach życiowych obywatele nie znaleźli się bez pomocy. Dla każdego człowieka ryzyko ich wystąpienia może być inne. Jedni płacą składki przez całe życie i nigdy nie chorują, a innych okoliczności zmuszają do ciągłego korzystania ze wspólnych środków.
2014-09-11, 20:05
Posłuchaj
– Nie ma praktycznie w życiu sytuacji, żeby ktoś nie był chory, żeby komuś w rodzinie ktoś nie zmarł, czy żeby ktoś się nie zestarzał. W tych przypadkach te pieniądze będą nam potrzebne – mówi Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ubezpieczenia: dobrowolne czy obowiązkowe
Niestety, nie możemy założyć, że wszyscy sami się ubezpieczą. Badania pokazują, że gdyby ubezpieczenia były dobrowolne, to korzystałoby z nich zaledwie około 20 proc. Polaków. To oznacza, że 80 proc. ubezpieczenia by nie miało.
– Część z tych osób jest lepiej sytuowana, i w razie jakiegoś kryzysu poradzą sobie. Ale duża część tych osób nie jest dobrze sytuowana, a co za tym idzie – ktoś będzie musiał im pomóc. Z uwagi na to, że wspólnie tworzymy jedno państwo, to właśnie państwo będzie musiało im pomóc. Oznacza to wzrost nakładów na pomoc społeczną – podkreśla Wojciech Andrusiewicz.
Solidarność międzypokoleniowa
REKLAMA
Aby tego uniknąć, trzeba się wcześniej ubezpieczać, i na tym właśnie polega istota instytucji ubezpieczeń społecznych. Płacimy solidarnie wszyscy, chociaż nie wiemy, kto i kiedy skorzysta ze zgromadzonego w ten sposób kapitału. Jednak ubezpieczenia społeczne nie mogą być ani dobrowolne, ani prywatne.
– Ubezpieczyciel prywatny ma pełną dowolność w zawieraniu ubezpieczeń ze swoimi klientami. Przyjmijmy, że ktoś pracuje w trudnych warunkach, i taka osoba idzie się ubezpieczyć. A ubezpieczyciel prywatny mówi, że przykro mu, ale takie ubezpieczenie obciążone jest bardzo dużym ryzykiem, więc składki będą bardzo wysokie – wyjaśnia ekspert ZUS.
Dodatkowo warto przypomnieć, że ubezpieczenia powszechne są tańsze, a ubezpieczyciel prywatny może też odmówić komuś ubezpieczenia.
Prawie 200 lat systemu ochrony i opieki
Twórcą współczesnego systemu zabezpieczenia społecznego był kanclerz Otto von Bismarck, który wprowadził obowiązkową składkę od każdej pensji. Potem zasadę solidarności pokoleniowej przejęli inni.
REKLAMA
– Już od połowy XIX w. istnieją w Europie i rozwijają się systemy ubezpieczeniowe, oparte na zasadzie solidarności międzypokoleniowej, zwane systemem bismarckowskim. Chodzi o to, że my wypłacamy emerytury naszym rodzicom, a nasze dzieci będą wypłacały emerytury nam, kiedy zakończymy pracę zawodową – tłumaczy Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatana.
Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ma zatem głęboki sens - zapewniamy bezpieczeństwo sobie i naszym bliskim w krótkiej i dłuższej perspektywie.
Sylwia Zadrożna, mb
Podstawa prawna:
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Audycja powstała we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
REKLAMA