CBOS: Polacy źle oceniają przygotowanie armii
CBOS przedstawiło wyniki badania opinii obywateli na temat polskiego wojska. Dane pokazują, że w kraju spada poparcie dla armii zawodowej.
2014-09-17, 16:07
Jednym z posunięć mających na celu wzmocnienie wartości bojowej polskiej armii miało być jej uzawodowienie. W lutym 2009 roku zaprzestano w Polsce powołań do zasadniczej służby wojskowej, a w styczniu 2010 roku zakończył się proces całkowitego uzawodowienia armii. W efekcie tych zmian nastąpiła redukcja liczebności armii do około 100 tysięcy żołnierzy zawodowych i ponad 10 tysięcy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych.
Co myślimy o armii zawodowej?
Obecnie blisko połowa Polaków (47 procent) popiera pełne uzawodowienie polskiej armii. Za częściowym zachowaniem poboru opowiada się nieco ponad jedna trzecia badanych (34 procent), a co dziewiąty ankietowany (11 procent) uważa, że polskie siły zbrojne powinny składać się przede wszystkim z żołnierzy z powszechnego poboru. W badaniu ze stycznia 2008 roku poparcie dla armii zawodowej było o 7 punktów procentowych wyższe.
Uzawodowienie a bezpieczeństwo
Rośnie liczba ankietowanych, którzy uważają, że zaniechanie powszechnego poboru ma zły wpływ na bezpieczeństwo państwa. O ile w 2008 roku 36 procent badanych twierdziło, że uzawodowienie armii wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, o tyle dzisiaj podobne zdanie ma 30 procent. W 2008 roku 11 procent Polaków było przekonanych, że rezygnacja z poboru obniża bezpieczeństwo. Dziś uważa tak co czwarty badany.
Opinia Polaków na temat uzbrojenia wojska
Prawie trzy czwarte badanych stwierdza, że polska armia jest niewystarczająco uzbrojona, a 11 procent jest przeciwnego zdania. Ocena ta jest bardziej pozytywna niż w badaniu przeprowadzonym w 2009 roku. Wówczas przygotowanie sił zbrojnych dobrze oceniało 9 procent Polaków, a aż 76 procent twierdziło, że jest ono niewystarczające.
REKLAMA
Misje zagraniczne wpływają na postrzeganie armii
Połowa badanych jest przekonana, że udział polskich żołnierzy w misjach zagranicznych w Afganistanie i Iraku miał wpływ na podniesienie jakości polskiej armii. Inaczej uważa 36 procent ankietowanych.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 19-25 sierpnia 2014 roku na reprezentatywnej grupie losowej dorosłych mieszkańców Polski. W ankiecie wzięło udział 980 osób.
IAR/iwo
REKLAMA