Przedsiębiorcy patrzą przede wszystkim na cenę energii
Wobec trudnej sytuacji w polskim górnictwie, widma zamykania nierentownych kopalni i strajku górniczych związków zawodowych, premier Ewa Kopacz zapowiedziała przyspieszenie prac nad ustawami węglowymi.
2014-09-26, 13:44
Posłuchaj
- Dla przedsiębiorców kluczowym elementem jest cena energii. Dla polskiej gospodarki dobrze byłoby, gdyby energia wytwarzana w Polsce pochodziła z polskich źródeł: z kopalni węgla kamiennego i brunatnego - mówiła w audycji "Puls gospodarki" na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert w Krajowej Izbie Gospodarczej. – Efektywność pojawi się wtedy, gdy koszty wydobycie węgla też będą efektywne. Mamy jednak do czynienia z silnymi żądaniami związków zawodowych, które dążą do tego, żeby zabezpieczenie socjalne dla pracowników było wysokie. Trzeba się zatem zastanowić, kiedy koszt wydobycia węgla będzie opłacalny dla całej gospodarki. Możemy się zapędzić w tym kierunku, że będziemy bronić wzrostu wydobycia, ale może się okazać, że będzie ono tak drogie, że i tak cena energii pochodzącej z niego, będzie za droga dla przedsiębiorców. To będzie duże wyzwanie dla rządu, żeby wszystkie te wartości zbilansować – dodaje.
Jak dodaje ekspertka, bardzo ważna jest dywersyfikacja źródeł energii. Jednak pewne zamierzenia związane z inwestycjami energetycznymi, w wydobycie gazu łupkowego czy budowę elektrowni atomowej, są dziś jeszcze zbyt odległe.
Zdaniem ekspertki trzeba więc brać pod uwagę przede wszystkim własne zasoby, w tym nowe złoża węgla brunatnego i chronić swój rynek.
Grażyna Raszkowska, awi