Raport MSW: coraz więcej osób nielegalnie przekracza granice

W 2013 r. na polskich granicach zatrzymano 3,7 tys. nielegalnych migrantów; to o 16 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy zatrzymano 3 tys. osób. Polska traktowana jest jako kraj tranzytowy lub docelowej migracji - wynika z raportu MSW o stanie bezpieczeństwa w Polsce.

2014-09-28, 12:17

Raport MSW: coraz więcej osób nielegalnie przekracza granice
. Foto: Pudelek/Wikimedia Commons/CC

Eksperci przekonują, że nielegalna migracja jest zjawiskiem stale rosnącym uzależnionym m.in. od zmian geopolitycznych oraz pojawiających się na świecie konfliktów zbrojnych.

"Nielegalne przekraczanie granic odbywa się w głównej mierze przy udziale zorganizowanych grup przestępczych. Organizują one transport na wszystkich etapach podróży, tymczasowe schronienie w państwach tranzytowych, a także niejednokrotnie podrobione lub przerobione dokumenty. Jedynie nieliczni migranci podejmują próbę indywidualnego i samodzielnego dotarcia do kraju docelowego" - podkreślono w blisko 400-stronicowym dokumencie przygotowanym przez MSW.

Poszukują azylu

Jak wskazuje Straż Graniczna, nielegalna migracja od lat pozostaje najpoważniejszym rodzajem przestępczości granicznej. "Migranci wciąż poszukują możliwości uzyskania azylu lub poprawy sytuacji ekonomicznej przez znalezienie pracy w krajach lepiej rozwiniętych" - wskazuje MSW.

Położenie i członkostwo Polski w UE, jak również przynależność do strefy Schengen powodują stałe zainteresowanie naszym krajem wśród obywateli państw trzecich i międzynarodowych grup przestępczych. "Obecnie Polska traktowana jest zarówno jako kraj tranzytowy do innych państw Europy Zachodniej oraz Ameryki Północnej, jak i kraj docelowej migracji. Sprzyjają temu m.in. ustabilizowane diaspory oraz różnice w rozwoju gospodarczym występujące między krajami UE a krajami trzeciego świata" - głosi raport.

REKLAMA

Rosnące wskaźniki

Jak podaje MSW, w zeszłym roku zatrzymano 3795 osób (w tym na granicy ze wnętrznej - 1484), które przekroczyły lub usiłowały przekroczyć polską granicę. Oznacza to wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem 2012, kiedy zatrzymano 3052 osób (1281). W 2013 roku największa liczba zatrzymanych osób pochodziła z Ukrainy: 1444 osoby (w roku 2012 było ich 1388), Rosji - 944 osoby (w 2012 - 232), Białorusi - 271 (224) oraz Gruzji - 186 (217).

Nielegalna migracja stała się jednym ze znaczących źródeł dochodu zorganizowanych grup przestępczych. "Jednocześnie grupy przestępcze są bardzo kreatywne w zakresie sposobów organizowania przekraczania granicy oraz szybko dostosowują się do nowych warunków. Tym samym nie ma możliwości określenia jednego, typowego sposobu działania sprawców. Dodatkową trudność stanowi nadużywanie procedur umożliwiających pobyt na terytorium Polski" - wskazano.

pp/PAP

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej