Budowa domu energooszczędnego może kosztować tyle, co tradycyjnego

Koszt budowy domu energooszczędnego może być tylko 5 proc. wyższy niż budynku tradycyjnego. Dziś szacuje się, że wynosi on średnio 3300 zł/m2. Ale jak mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl ekspert kampanii „Energooszczędność w moim domu” Maria Dreger, wybudowanie energooszczędnego domu może być jeszcze tańsze.

2014-09-29, 18:16

Budowa domu energooszczędnego może kosztować tyle, co tradycyjnego
Dom energooszczędny może kosztowa tylko kilka procent więcej od normalnego. . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Jak budować, aby dom energooszczędny był tylko o kilka procent droższy od domu normalnego, radzi ekspert kampanii „Energooszczędność w moim domu” Maria Dreger. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

Jeszcze 3-4 lata temu szacowano, że budowa domu energooszczędnego kosztuje około 10 procent więcej niż budowa domu tradycyjnego. Według danych Biura Projektowego Lipińscy, w 2014 r. różnica ta znacząco zmalała – teraz to tylko 5-6 proc. więcej dla domów energooszczędnych.

Polacy są świadomi korzyści jakie niesie za sobą energooszczędność. 66% z nas zadeklarowało, że już wprowadzili energooszczędne rozwiązania w swoich domach, a kolejne 22% zamierza to uczynić – to wyniki badania zrealizowanego przez kampanię „Energooszczędność w moim domu”. Ci, którzy wprowadzili energooszczędne rozwiązania zauważają efekt w postaci niższych rachunków za energię (ponad połowa tej grupy). To istotne kwoty dla domowych budżetów, gdyż według danych GUS, ponad 70% energii zużywanej w polskich gospodarstwach domowych przypada na ogrzewanie.

Czy to się opłaca?

– Jeżeli na etapie, w którym dopiero przymierzamy się do budowy domu pomyślimy o energooszczędności i uwzględnimy koszty eksploatacji, to możemy wybudować dom energooszczędny w takiej samej cenie w jakiej zbudowalibyśmy dom nieenergooszczędny - mówi Maria Dreger.

Jak to możliwe?

– Kluczowe znaczenie ma moment podejmowania decyzji o inwestycji. Na przykład: jeżeli najpierw kupimy projekt domu a potem będziemy chcieli go dostosować do kryteriów energooszczędnych, to wydamy na taką inwestycję o wiele więcej niż w przypadku, gdy kupimy projekt domu już energooszczędnego – tłumaczy ekspertka.

Szacuje się, że koszty związane z uzyskaniem standardu niskoenergetycznego to ok. 15-25% kosztów całej inwestycji. Składają się na nie m.in.: koszty zakupu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, systemu tzw. domu inteligentnego, specjalnych, energooszczędnych okien, a także zwiększenia grubości izolacji termicznej.

Arkadiusz Ekiert

Polecane

Wróć do strony głównej