KGHM myśli już o II fazie inwestycji w kopalni miedzi Sierra Gorda w Chile

KGHM najpóźniej w 2015 r. chce podjąć wraz z Sumitomo decyzję o uruchomieniu II fazy projektu Sierra Gorda. Spółka nie wyklucza, że roczna produkcja miedzi po starcie tego etapu przekroczy planowane 220 tys. ton nawet o 10-15 proc.

2014-10-02, 17:37

KGHM myśli już o II fazie inwestycji w kopalni miedzi Sierra Gorda w Chile
Kopalnia miedzi Sierra Gorda w Chile, należąca w 55 proc. do KGHM.Foto: Mat. prasowe KGHM

Posłuchaj

Gigantyczna kopalnia KGHM otwarta w Chile, relacja Tomasz Majka. Sierra Gorda, Chile (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Po analizie i ocenie tego jak przebiegł rozruch w Sierra Gorda, będziemy razem z Sumitomo decydować o tym, kiedy rozpocząć II fazę projektu. Myślę, że najpóźniej w 2015 roku będziemy gotowi przekazać rynkowi, kiedy zostanie ona uruchomiona i jaki będzie jej koszt. Zarówno my, jak i nasz japoński partner, jesteśmy zdeterminowani, aby II faza wystartowała - powiedział w rozmowie z dziennikarzami w Sierra Gorda w Chile wiceprezes KGHM Jarosław Romanowski.
Gigantyczna kopalnia KGHM w Chile

Gigantyczna polska inwestycja w Ameryce Południowej została otwarta w środę. Z udziałem prezydent Chile KGHM uroczyście uruchomił kopalnię miedzi Sierra Gorda zbudowaną razem z japońskim inwestorem za 4 miliardy dolarów.
Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu tego roku. Wcześniej by przygotować kopalnię, usunięto 192 mln ton piachu i skał.
Podczas inaugurującego wystąpienia Herbert Wirth - prezes KGHM, przypomniał dzieło Ignacego Domeyki - polskiego geologa, mineraloga i działacza społecznego, którego imieniem nazwano kopalnię. - Domeyko badał i opisywał chilijskie bogactwa naturalne, które my dziś wydobywamy. Można śmiało powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Jako polska firma przybyliśmy bowiem do Chile śladami naszego wielkiego rodaka, dzięki czemu jego dziedzictwo nabiera nowego znaczenia - mówił prezes Wirth.

Wiceprezes KGHM: Kolejne przejęcia nie są obecnie naszym priorytetem

REKLAMA

Agencja TVN/x-news

Rośnie popyt na miedź

Władze KGHM przekonują, że rośnie popyt na miedź i molibden na globalnych rynkach. - W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek miedzi ogromnie zyskał na znaczeniu. Miedź wykorzystywana jest dosłownie wszędzie - od naszych domów po telefony komórkowe i samochody. W przeciętnym samochodzie jest już około półtora kilometra miedzianych kabli - wyliczał szef kopalni w Sierra Gorda Maciej Ściążko.

W kopalni Sierra Gorda przez następnych ponad 20 lat ma się produkować średnio 220 tysięcy ton miedzi rocznie i wydobywać 60 tysięcy uncji złota.
KGHM to największy producent miedzi w Europie i największy producent srebra na świecie. Firma zatrudnia 18 tysięcy osób i produkuje rocznie 560 tysięcy ton miedzi.

PAP/IAR, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej