Księgowi wprowadzają własny certyfikat zawodowy

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) wprowadziło nowy tytuł zawodowy: Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych.

2014-10-02, 16:47

Księgowi wprowadzają własny certyfikat zawodowy
Zawód księgowego wymaga ustawicznego szkolenia i uzupełnienia wiedzy. . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wprowadza Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych. Czemu ma służyć to nowe świadectwo zawodowe i jak je uzyskać, wyjaśnia Elżbieta Woźnicka, Prezes Koła Biur Rachunkowych w Warszawie. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

– Nie będzie on zastępować świadectwa wydawanego wcześniej przez Ministerstwo Finansów, ale ma za zadanie stwarzać bezpieczne ramy działalności na rynku usług biur rachunkowych nie tylko na dzisiaj, ale i w przyszłości, poprzez wymóg ustawicznego kształcenia – wyjaśnia w rozmowie z portalem gospodarka.polskieradio.pl Elżbieta Woźnicka, Prezes Koła Biur Rachunkowych w Warszawie.

Przypomina, że do czasu wejścia w życie ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, aby prowadzić biuro rachunkowe, czyli obsługiwać np. księgowość przedsiębiorców, należało posiadać tzw. świadectwo kwalifikacyjne wydawane przez Ministra Finansów po spełnieniu szeregu wymogów formalnych i merytorycznych. – Aktualnie każdy może prowadzić księgi rachunkowe, wystarczy tylko nie być karanym i zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – mówi Elżbieta Woźnicka.

I wyjaśnia, co to oznacza. – Księgi rachunkowe, wyliczenia podatkowe mogą prowadzić osoby bez żadnych kwalifikacji zawodowych, nie mają one też obowiązku dokształcania się. Jak mówi Prezes, klienci idąc do biura rachunkowego nie mają świadomości o tym. – A kiedy pojawią się problemy, konsekwencje ponosić będą przedsiębiorcy, zmuszeni po raz drugi zapłacić za prawidłowe księgowania, wyliczenie właściwych zobowiązań podatkowych oraz nierzadko zapłacić wysokie odsetki od źle wcześniej wyliczonych zobowiązań w stosunku do fiskusa – ostrzega.

REKLAMA

Przy okazji ujawnia, że w chwili obecnej na rynku działa wiele firm, które po wpłaceniu na ich konto określonej kwoty wydają przeróżne zaświadczenia, zamieszczają na stronach internetowych wykazy biur mających być wiarygodnymi. Zdaniem gościa portalu Elżbiety Woźnickiej nie ma to żadnego pokrycia w posiadanych kwalifikacjach, jedynym warunkiem uzyskania odpowiedniego wpisu jest wpłacenie określonej kwoty pieniędzy na podane konto.

Jak się ustrzec przed niekompetentnym księgowym?

W większości krajów Unii Europejskiej tytuły zawodowe potwierdzające kwalifikacje zawodowe księgowych nadawane są przez organizacje społeczne a nie przez organy administracji, jak to było dotychczas u nas. Taką organizacją społeczną jest niewątpliwie działające od ponad 105 lat Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP).

- Organizacja ta nie tylko zrzesza środowisko, ale też dba o jakość wykonywanej pracy księgowego, od wielu lat szkoli i potwierdza umiejętności pracowników różnego szczebla finansów i księgowości. Stąd SKwP wprowadziło Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych – mówi Woźnicka.

Certyfikat nadawany dotychczas przez Ministra Finansów nigdy nie był weryfikowany i nie było praktycznie żadnej możliwości jego odebrania czy unieważnienia. Certyfikat ten nadany np. 10 lat temu oznaczał, że ktoś miał odpowiednią wiedzę 10 lat temu. Nie gwarantował natomiast odpowiedniego poziomu wiedzy „na dzisiaj”, co jest szalenie istotne przy nieustannie zmieniających się przepisach.

REKLAMA

– Dzisiaj osoby, które po przejściu opracowanej przez SKwP ścieżki edukacyjnej, potwierdzonej zdanym egzaminem, uzyskają tytuł zawodowy Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych, zostaną wpisane do prowadzonego rejestru. Osoby te, aby otrzymany tytuł utrzymać, muszą podlegać corocznemu dokształcaniu. Niespełnienie warunku ustawicznego szkolenia spowoduje wykreślenie z rejestru. Rejestr Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych dostępny będzie na stronie internetowej Zarządu Głównego SKwP.

Arkadiusz Ekiert

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej