Po 63 dniach zakończyły się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego

Powrót ognia pamięci z Kopca Powstania Warszawskiego do Grobu Nieznanego Żołnierza zakończył w czwartek obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

2014-10-02, 21:37

Po 63 dniach zakończyły się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego
Tysiące zniczy zapłonęło przy ulicach Warszawy. W ten sposób Stowarzyszenie Harcerskie uczciło 70. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. Foto: PAP/Marcin Obara

Ogień pamięci, który z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i stołecznych strażników miejskich, na Kopcu Powstania Warszawskiego płonął przez 63 dni - tyle, ile w 1944 roku trwały walki na ulicach Warszawy.
x-news.pl, TVN24
W uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego uczestniczyli m.in. przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, harcerze, przedstawiciele formacji mundurowych, mieszkańcy Warszawy, politycy, a także prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz i wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
- Spotykamy się tutaj co roku, po 63 dniach od początku obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, od 1 sierpnia. Pomyślmy, że przez dwa miesiące powstańcy walczyli w Warszawie, najpierw pełni radość, potem było widać, że ta walka nie będzie wygrana - powiedziała prezydent stolicy.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Dodała, że w tegorocznych obchodach wzięli udział kombatanci z całego świata, a historię warszawskiego zrywu upamiętniły dwa filmy. Podkreśliła, że Warszawa od czasów wojny bardzo się zmieniała i obecnie jest miastem z dużym potencjałem naukowym i biznesowym.
Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski przypomniał, że w Warszawie i pobliskich miejscowościach są 44 powstańcze cmentarze powstańcze (27 w samej Warszawie). Zapowiedział, że od przyszłego roku renowacji zaczną być poddawane najbardziej zniszczone pomniki. Zaznaczył, że jest to wyzwanie na kilka lat.
Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17, (tzw. godzinie "W" - "Wystąpienie"). Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Miało trwać 2-3 dni, zakończyło się po dwóch miesiącach.
Zobacz serwis specjalny: POWSTANIE WARSZAWSKIE>>>

W zaciętych walkach poległo ok. 20 tys. powstańców i ok. 200 tys. cywilów. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.
Kopiec Powstania Warszawskiego usypano w latach 1946-1950 z gruzów stolicy. W 1994 roki - w 50. rocznicę wybuchu powstania - z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrową kotwicę - znak Polski Walczącej. Od 2004 r. na kopiec można wejść schodami liczącymi 400 stopni i 40 podestów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej