Szczurek w Luksemburgu: rośnie przekonanie UE do pakietu inwestycyjnego

Kraje członkowskie Unii Europejskiej, są coraz bardziej przekonane do potrzeby utworzenia programu inwestycyjnego, który pobudziłby wzrost i zatrudnienie w Europie. Takiego zdania jest minister finansów Mateusz Szczurek.

2014-10-14, 22:04

Szczurek w Luksemburgu: rośnie przekonanie UE do pakietu inwestycyjnego

Posłuchaj

Minister finansów Mateusz Szczurek (IAR): państwa Wspólnoty coraz bardziej zdają sobie sprawę, że nowy pakiet jest konieczny
+
Dodaj do playlisty

Szef resortu biewziął udział w unijnym spotkaniu w Luksemburgu , na którym omawiane są m.in. środki wsparcia na rzecz inwestycji.

Dotychczas zaproponowane zostały dwa projekty w tej sprawie. Przyszły szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker w ciągu najbliższych trzech lat chce utworzyć program, który operowałby środkami o wartości 300 miliardów euro. Polska zaś zgłosiła propozycję "Funduszu dla Europejskich Inwestycji", który miałby dysponować 700 miliardami euro.
Zdaniem ministra Szczurka, państwa Wspólnoty coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że nowy pakiet jest konieczny. "Rośnie coraz bardziej przekonanie wśród ministrów finansów , że jakiś znaczący projekt inwestycyjny jest coraz bardziej potrzebny w celu wyrwania Europy ze stagnacji i pojawia się w dyskusjach coraz więcej elementów, które rysowaliśmy we wrześniu : na przykład zależność wdrażania tych inwestycji od postępów w reformach strukturalnych " - powiedział przed spotkaniem minister Szczurek.

Ekonomiści o funduszu ministra Szczurka: ma szansę wyciągnąć Europę z bagna
Szef resortu zauważył jednocześnie, że nowy pakiet inwestycyjny jest przede wszystkim w interesie krajów Zachodniej Europy, a tylko pośrednio w interesie Polski. - Najbardziej potrzebują tych inwestycji kraje Europy Zachodniej, a nie Polska, bo Polska prowadziła tego typu politykę - reformy po stronie podażowej - już od kilku lat i temu towarzyszyło utrzymanie inwestycji w Polsce na stosunkowo silnym poziomie - dodał.
Wczoraj po raz pierwszy spotkała się specjalna grupa robocza z udziałem przedstawicieli państw członkowskich, Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Ma zbadać główne bariery dla inwestycji w Unii i przedstawić propozycje ich zlikwidowania.

Najważniejsze ustalenia spotkania ministrów

Ustalenie głównych barier dla inwestycji w Unii oraz wskazanie projektów inwestycyjnych, które pobudzą wzrost gospodarczy - to działania, jakie mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ustalenia w tej sprawie zapadły na spotkaniu unijnych ministrów finansów w Luksemburgu.
Konkretne działania na rzecz pobudzenia inwestycji w Europie mają zostać określone przez specjalnie do tego powołaną grupę roboczą z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz krajów członkowskich. - Jest ogólne porozumienie co do tego, że inwestycje, razem z reformami strukturalnymi oraz konsolidacją fiskalną są trzema filarami strategii wzrostu gospodarczego w Unii - powiedział Pietro Carlo Padoan, włoski minister ds. gospodarczych i finansowych.

REKLAMA

IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej