Polskie produkty dobrze sobie radzą w Wlk. Brytanii. Niestety nie zawsze pod własnymi markami

W Wielkiej Brytanii przebywa, jak się ostrożnie szacuje, milion Polaków. Drugie tyle kursuje rocznie między Polską a Wyspami. Nic dziwnego, że dużo sprzedajemy tam produktów spożywczych, ale handel obejmuje znacznie więcej branż.

2014-10-18, 14:16

Polskie produkty dobrze sobie radzą w Wlk. Brytanii. Niestety nie zawsze pod własnymi markami
Londyn. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O polskim eksporcie do Wlk. Brytanii mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Michał Dembiński, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Polska ma dodatnie saldo w handlu z Wielką Brytanią sięgające 50 proc. Jak podkreśla Michał Dembiński, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, rozwój w kontaktach gospodarczych nastąpił po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Największa część obrotów handlowych między obydwoma krajami jest związana z branżą motoryzacyjną.

- W drugiej kolejności jest to żywność. Polska eksportuje do Wielkiej Brytanii 4,5 razy więcej produktów spożywczych niż Wyspy do nas – dodaje Dembiński.

80 proc. mebli IKEA sprzedawanych na Wyspach produkowanych jest w Polsce

Spore sukcesy na rynku brytyjskim odnosi też branża meblarska.

REKLAMA

- Polska jest potentatem w tej branży – mówi ekspert.

Niestety duża  część  tego rodzaju wyrobów  jest oferowana nie pod polską marką.  Na przykład, wyjaśnia Michał Dembiński, 80 proc. wszystkich mebli sprzedawanych w Wielkiej Brytanii pod marką IKEA jest produkowanych w Polsce.

Jak dodaje ekspert, Brytyjczycy mają wysokie zdanie o meblach produkcji skandynawskiej, niemieckiej, francuskiej czy włoskiej. Co do marki mebli polskich nie funkcjonuje jeszcze powszechnie taka opinia o naszych wyrobach.

Na rynku brytyjskich dobrze radzą sobie również polskie firmy kosmetyczne, chociażby Inglot czy Dr Irena Eris, podaje przykłady Dembiński.

REKLAMA

Możliwości zwiększenia eksportu do Wielkiej Brytanii nadal są i to w każdej kategorii.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej