Pierwszy w Polsce sklep socjalny w ramach projektu "Pomoc Wzajemna"

2014-10-29, 13:24

Pierwszy w Polsce sklep socjalny w ramach projektu "Pomoc Wzajemna"
Do końca 2020 roku tradycyjne kasy będą musieli wymienić podatnicy świadczący wiele rodzajów usług.Foto: Glow Images/East News

Powstała w 2010 roku Fundacja "Jeden Drugiemu" od początku swojego istnienia pomaga osobom znajdującym się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Nie tylko pomaga ona w znalezieniu pracy, ale także umożliwia robienie zakupów w pierwszym w Polsce sklepie socjalnym.

Posłuchaj

O projekcie "Pomoc Wzajemna" w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki (Halina Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Fundacja od pewnego czasu realizuje też projekt zatytułowany "Pomoc Wzajemna", skierowany do osób które szukają pracy i które mogą ją zaoferować, wyjaśnia pracownik Fundacji Jarosław Potapczuk. - Projekt jest skierowany w dwie strony, do osób, które szukają pracy, które potrzebują środków do życia, bo są bez pracy, i do firm, instytucji i osób, które potrzebują rożnego rodzaju usług i mogą dać pracę – wyjaśnia rozmówca. - Do nas zgłaszają się osoby, które mają trudną sytuację materialną. My z tymi osobami rozmawiamy o ich kompetencjach i możliwościach. Następnie kierujemy te osoby na tzw. praktykę zawodową. To oznacza, że rejestrujemy ich ofertę i wystawiamy ją w portalu ktopomoze.pl jako fundacja i szukamy zleceń. Pracę mogą oferować firmy, wspólnoty mieszkaniowe, czy gospodarstwa domowe – mówi gość.

Wolontariat, nie praca

- Jeżeli znajdujemy osobę chętną na skorzystanie z takich usług, wtedy wysyłam takiego wolontariusza, nie pracownika, żeby pokazał co potrafi. Nasi podopieczni nie dostają wprost pieniędzy, bo celem działalności Fundacji jest aktywizacja zawodowa, czyli szukanie pracy. My wszystkich uczestników obejmujemy pomocą materialną. Organizator takich praktyk przekazuje nam darowiznę. Czyli na przykład wspólnota mieszkaniowa poszukuje stróża, bądź kogoś do sprzątania i my wysyłamy osobę, która się do nas zgłasza, żeby się tego zadania podjęła i pokazała co potrafi. Jeśli jej praca się spodoba, to wspólnota mieszkaniowa może zatrudnić taką osobę. Jeśli to się nie stanie, to za okres świadczenia usług zleceniobiorca przekazuje nam darowiznę – mówi przedstawiciel Fundacji.

Wolontariusze, po sprawdzeniu się w roli pracowników mogą liczyć na zatrudnienie.

Fundacja żyje z darowizn

Budżet Fundacji "Jeden Drugiemu" pochodzi z darowizn. Zdobyte w ten sposób środki są przeznaczane na funkcjonowanie sklepu socjalnego, podkreśla pracująca w Fundacji Dorota Zalewska. - Pomoc polega przede wszystkim na wsparciu materialnym, po przez możliwość korzystania ze sklepu socjalnego. Jest to pierwszy tego typu sklep w Polsce. Znajdują się tak artykuły pierwszej potrzeby, czyli wszystko co w domu powinno być, od chemii po artykuły spożywcze. Za zakupy płaci się normalnie, ale ceny są o 50 proc. niższe od rynkowych. Jest to program, który powoli rozszerza się na cały kraj – wyjaśnia.

REKLAMA

Z zakupów w warszawskim sklepie socjalnym korzysta dziś około pięciuset  rodzin. W programie aktywizacji zawodowej "Pomoc Wzajemna" , uczestniczy dwadzieścia osób. Przedsięwzięcia te zostały objęte patronatem  honorowym  Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Halina Uszyńska, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej