Bury: SLD wróciło do starego problemu Marka Sawickiego

Wniosek o odwołanie Marka Sawickiego i polskie zdobycze szczytu klimatycznego w Brukseli. To główne tematy rozmowy politycznej Agnieszki Rucińskiej w PR24, której gościem był Jan Bury, szef klubu PSL.

2014-10-29, 17:36

Bury: SLD wróciło do starego problemu Marka Sawickiego
Agnieszka Rucińska i Jan Bury. Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Posłuchaj

29.10.14 Jan Bury: „SLD nie ma żadnego pomysłu na kampanię, więc wróciło do starego problemu Marka Sawickiego (…)”
+
Dodaj do playlisty

SLD próbuje złożyć wniosek o odwołanie Marka Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa. Opozycja mówi wprost, że szef resortu nie radzi sobie z odszkodowaniami dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku rosyjskiego embarga. Zarzuty pod adresem Marka Sawickiego odparł w Polskim Radiu 24 Jan Bury, który nazwał je szukaniem treści kampanii wyborczej.

– SLD nie ma żadnego pomysłu na kampanię, więc wróciło do starego problemu Marka Sawickiego. Minister rolnictwa jest teraz w Bukareszcie, gdzie wraz z innymi ministrami rolnictwa z Unii Europejskiej prowadzi rozmowy z Chinami. Aktywny minister to taki, który poszukuje rozwiązań i chciałby, żeby wspierali go w tym wszyscy, także i SLD, i PiS – mówił szef klubu PSL.

Echa szczytu klimatycznego

Marek Sawicki towarzyszył premier Ewie Kopacz podczas szczytu klimatycznego w Brukseli. Wciąż dyskutowane jest czy zawarty kompromis jest polskim zwycięstwem, czy porażką, ale zdaniem Jana Burego Polska wywalczyła to, co było możliwe.

– Mamy darmowe limity na funkcjonujące obecnie w Polsce stacje węglowe i na te znajdujące się w fazie inwestycji. Mamy jednak świadomość, że do roku 2030 musimy jako państwo wykonać ogromną pracę. Z tego względu w Sejmie leży ustawa rządowa o OZE i byłoby dobrze, gdyby wreszcie ją przegłosowano. Ktoś ciągle ją blokuje, np. PiS nie chce farm wiatrowych, bo szkodzą one na zdrowie – wskazywał w PR24 polityk.

REKLAMA

Jarosław Kaczyński skrytykował postawę Ewy Kopacz w Brukseli, która nie zawetowała pakietu klimatycznego. Prezes PiS wieszczy większe koszty dla polskiej gospodarki oraz wzrost cen energii. Jan Bury przyjął ze spokojem zarzuty Jarosława Kaczyńskiego.

– Ceny energii w Polsce o dziwo spadły w ostatnich latach. Co więcej, udało się wytłumaczyć Unii, że Polska na węglu stoi. W najbliższych latach nie mamy alternatywy. To ten rząd, a nie Jarosława Kaczyńskiego, inwestuje w węgiel i tworzy realną alternatywę dla bezpieczeństwa energetycznego – wymieniał polityk.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Agnieszki Rucińskiej!

PR24/GM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej