Tania i znakomicie wykwalifikowana siła robocza jak magnes przyciąga japońskie inwestycje do Polski

Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej KPMG, Polska jest atrakcyjnym krajem dla inwestorów z Japonii. Między innymi znaczna liczba japońskich przedsiębiorców czerpie korzyści z funkcjonowania w naszym kraju Specjalnych Stref Ekonomicznych.

2014-10-31, 12:49

Tania i znakomicie wykwalifikowana siła robocza jak magnes przyciąga japońskie inwestycje do Polski
. Foto: fot. SXC

Posłuchaj

O japońskich inwestycjach w Polsce w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Jacek Bajger z KPMG Doradztwo Podatkowe (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jacek Bajger z KPMG Doradztwo Podatkowe uważa, że w odczuciu Japończyków Polska sprawdziła się jako dobre miejsce do inwestowania. - Firmy z Kraju Kwitnącej Wiśni są obecne w naszym kraju od lat. Inwestorzy przekonali się, że Polska jest stabilna i ma duży potencjał, który wynika z naszego położenia pomiędzy bogatym, uprzemysłowionym Zachodem, a Wschodem, który dysponuje surowcami – uważa gość.

Coraz więcej Japończyków nad Wisłą

Japońskie inwestycje w Polsce w latach 2000-2012 wzrosły dziewięciokrotnie. Biznesmenów z Kraju Kwitnącej Wiśni, w dużym stopniu przyciąga nad Wisłę możliwość skorzystania  z wykwalifikowanej siły roboczej. - Trzeba przyznać, że Japoński inwestor ostrożnie bada rynek, natomiast jeśli już się pojawia to nie tylko jedna firma, ale także cała grupa, jego kooperanci, jego dostawcy. I takie tendencje widzieliśmy w Polsce – wyjaśnia rozmówca.

Siła robocza działa jak magnes

Japończycy są bardzo zadowoleni z polskich pracowników. – Trzeba wziąć pod uwagę, że nasza młodzież, nasi wykwalifikowani inżynierowie, są porównywali jeśli chodzi o jakość pracy, z pracownikami niemieckimi, natomiast są o wiele tańsi. To jest kolejny argument dla japońskich inwestorów, aby właśnie tutaj lokować swoje inwestycje – dodaje.

Nie tylko produkcja

Gama zainteresowań Japończyków jest coraz większa. Wcześniej mówiliśmy o inwestycjach szeroko rozumianego sektora motoryzacyjnego. W tym momencie widzimy zainteresowanie Polską jako krajem, w którym nie tylko się dobrze produkuje. Na przykład widzimy inwestycje w branży finansowej i ubezpieczeniowej.

REKLAMA

Z badań KPMG wynika, że przybysze z Japonii mają też swoje uwagi krytyczne na temat prowadzenia biznesu w Polsce .

Według danych Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego JETRO, w lipcu 2014 roku były w Polsce  293 przedsiębiorstwa japońskie.  Zatrudniały  prawie  czterdzieści  tysięcy  pracowników.

Dominik Olędzki, Abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej