Piotr Matywiecki laureatem nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej

Nagroda została ustanowiona przez Jana Karskiego w 1992 roku i administrowana jest przez Żydowski Instytut Naukowy YIVO (YIVO Institute for Jewish Research) w Nowym Jorku. Jest przyznawana corocznie osobom o szczególnych zasługach w upowszechnianiu historii i kultury Żydów polskich.

2014-11-06, 07:37

Piotr Matywiecki laureatem nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej
Piotr Matywiecki w 2013 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Posłuchaj

Piotr Matywiecki o tematyce swoich wierszy
+
Dodaj do playlisty

Jan Karski tym wyróżnieniem pragnął również uhonorować pamięć żony, tancerki i choreografki Poli Nireńskiej, która jako jedyna z ponad 70-osobowej rodziny ocalała z Zagłady.

Nagroda zostanie wręczona w czwartek wieczorem podczas uroczystości w stołecznej siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego. Laudacje wygłoszą pisarka i krytyk literacki Iwona Smolka oraz dyrektor ŻIH Paweł Śpiewak.

Piotr Matywiecki urodził się w 1943 r. w Warszawie. Poeta i eseista podejmuje w swoich pracach tematykę Holokaustu. Ma w dorobku utwory wydawane indywidualnie i redakcję zbiorów polskiej poezji m.in. "Od początku: Antologia poezji polskiej od średniowiecza do wieku XX".

Za tom esejów "Kamień graniczny" (1995) otrzymał nagrodę PEN-Clubu. "Twarz Tuwima" (2007) poświęcił skomplikowanym relacjom polsko-żydowskim na przykładzie życia i dzieł Juliana Tuwima. Tematykę tę poruszał również w esejach zebranych w tomie "Dwa oddechy. Szkice o tożsamości żydowskiej i chrześcijańskiej polsko-żydowskiej" (2010).

REKLAMA

Jan Karski w Polskim Radiu >>>

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. W czasie II wojny światowej jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Był autorem wielu publikacji, z których kilka okazało się bestsellerami. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat.

/

W poprzednich latach laureatami nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej byli: Eugenia Prokop-Janiec, Jerzy Ficowski, Michał Friedman, Marek Rostworowski, Henryk Grynberg, Ruta Sakowska, Jerzy Tomaszewski, Hanna Krall, Maria i Kazimierz Piechotkowie, ksiądz Stanisław Musiał, Leszek Hońdo, Michał Jagiełło, Monika Adamczyk-Garbowska, Jan Jagielski, Joanna Tokarska-Bakir, Szymon Rudnicki, Aleksander Skotnicki, Joanna Nalewajko-Kulikov, Marcin Wodziński, Alina Skibińska i Barbara Engelking.

REKLAMA

Czytaj też<<<Przez lata zapominany, teraz na ustach historyków. Dziś drugi dzień konferencji naukowej o Janie Karskim>>>

PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej