Symbole Święta Niepodległości

Flaga, godło, hymn narodowy to główne symbole narodowe. Oprócz nich można jeszcze wymienić buławę marszałkowską, chorągiew Rzeczpospolitej – obecny proporzec prezydenta – oraz pieczęć państwową. Polską symbolikę narodową objaśniał w PR24 Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.

2014-11-10, 19:39

Symbole Święta Niepodległości
. Foto: flickr/JAK SIE MASZ

Posłuchaj

10.11.14 Jarosław Pych „Tradycja przedwojennej symboliki i manifestowania polskości jest jak najbardziej wskazane (…)”
+
Dodaj do playlisty

Każde państwo ma swoje własne symbole, które podkreślają jego niezależność, niepodległość, godność i dumę. Są one związane z tradycją i dziejami kraju. Przez poszczególne wieki charakteryzowały istnienie narodu i państwa polskiego.

– Flaga to jedna z emanacji barw narodowych. Mamy bowiem również wstęgi, kokardy i rozety. Barwy biało-czerwone są pochodną herbu, nie samej flagi. Mamy biel orła i czerwień tarczy. Nasz hymn jest specyficzny – ma długą i burzliwą historię. Mazurek Dąbrowskiego nie zawsze był traktowany jako hymn i konkurował m.in. z Rotą. Jest jeszcze buława marszałkowska, która jest symbolem zwierzchności marszałka nad wojskiem – powiedział Jarosław Pych.

Jarosław
Jarosław Pych; foto: PR24/MR

 

Polska niepodległa po latach zaborów

Wyniszczona i zagłodzona podczas I wojny światowej, jeszcze bez granic państwowych, Polska 11 listopada 1918 r. odzyskała niepodległość i po 123 latach nieobecności wróciła na mapę Europy. Ten dzień to symbol ciągłości wolnej i demokratycznej Polski oraz wielkie święto państwowe i wojskowe.

REKLAMA

– Święto Niepodległości było świętem państwowym, ale mogło mieć wymiar wojskowy. W tym dniu odbywała się uroczysta odprawa warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, przemarsz wojska i poświęcenie sztandarów – wyjaśniał gość PR24.

PR24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej