Rosyjski „Memoriał" – co dalej?

Sąd Najwyższy w Moskwie odłożył do 17 grudnia rozpatrzenie wniosku o likwidację Stowarzyszenia „Memoriał", niezależnej organizacji zajmującej się dokumentowaniem zbrodni stalinowskich na terenie byłego ZSRR i państw bloku wschodniego oraz obroną praw człowieka w tych krajach.

2014-11-13, 16:54

Rosyjski „Memoriał" – co dalej?
Zbigniew Gluza

Posłuchaj

13.11.14 Aleksander Gurjanow: „Nawet jeśli Sąd Najwyższy przychyli się do tego wniosku to nie dojdzie do całkowitej likwidacji rosyjskiego „Memoriału" (…)"
+
Dodaj do playlisty

Dzisiejsza decyzja sądu ma pozwolić stowarzyszeniu wprowadzić zmiany do statutu, które unieważnią formalne podstawy do wydania decyzji o likwidacji. Pretekstem do domagania się przez rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości likwidacji „Memoriału” jest to, że nie ma on swoich formalnych przedstawicielstw w przynajmniej połowie z ponad 80 rosyjskich regionów. „Memoriał”  działa wprawdzie w 45 regionach, ale oficjalne oddziały ma zarejestrowane tylko w 17.

Zbigniew Gluza, współzałożyciel Ośrodka KARTA, który wystosował list otwarty do władz rosyjskich w obronie „Memoriału”, podpisany przez ponad 30 organizacji pozarządowych w Polsce, powiedział PR24, że jest zaskoczony decyzją sądu. - Obawialiśmy się, że władze rosyjskie podejmą decyzję o likwidacji „Memoriału". Stowarzyszenie działa w opozycji do polityki prowadzonej przez państwo rosyjskie – zaznaczył Gość.

Aleksander Gurjanow, jeden z działaczy „Memoriału”, odpowiedzialny za pracę sekcji polskiej stowarzyszenia podkreślił, że decyzja sądu oznacza jedynie odroczenie wniosku ministerstwa  sprawiedliwości, a nie jego wycofanie. – Nawet jeśli Sąd Najwyższy przychyli się do  wniosku o likwidację stowarzyszenia, to nie dojdzie do likwidacji całkowitej rosyjskiego „Memoriału". Ta organizacja pozarządowa jest bardzo ważną strukturą w Moskwie – dodał Gurjanow.

Znaczenie stowarzyszenia

„Memoriał" jest jedną z najstarszych organizacji pozarządowych w Rosji. Gość PR24 wyjaśnił, że historia powstania tej organizacji jest bardzo ważna. – Organizacja powstała w 1989 roku pod nazwą Wszechzwiązkowe Stowarzyszenie „Memoriał. Stowarzyszenie od początku istnienia prowadzi działania na rzecz zachowania pamięci historycznej – powiedział Gurjanow.

REKLAMA

Pod koniec przyszłego tygodnia ma odbyć się zjazd Memoriału. W jego trakcie powinny być usunięte uchybienia statutowe wytknięte przez władze.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej