Szansa na pokój w Jerozolimie? John Kerry: sytuacja w mieście uspokoi się

Amerykański sekretarz stanu oświadczył, że izraelscy, palestyńscy i jordańscy politycy obiecali konkretne działania na rzecz zmniejszenia przemocy w mieście.

2014-11-14, 11:07

Szansa na pokój w Jerozolimie? John Kerry: sytuacja w mieście uspokoi się

Posłuchaj

Szansa na pokój w Jerozolimie? - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od kilku tygodni w Jerozolimie dochodzi do zamieszek i starć. Powodem są próby zmiany statusu świętego dla Żydów i muzułmanów Wzgórza Świątynnego.

John Kerry kolejny raz przyjechał na Bliski Wschód, by uspokoić napięcia między Izraelczykami a Palestyńczykami. W stolicy Jordanii spotkał się zarówno z premierem Izraela, prezydentem Autonomii Palestyńskiej oraz jordańskim królem. To właśnie Jordania jest formalnym administratorem Starego Miasta w Jerozolimie.

"Nie wszystko da się zrobić z dnia na dzień"

Po spotkaniu amerykański polityk zapewnił, że sytuacja w mieście uspokoi się. - Pracujemy nad zmniejszeniem napięcia, tak aby to, co się dzieje, nie wymknęło się spod kontroli – mówił Kerry. Politycy nie chcieli jednak mówić, jakie zapadły decyzje. Argumentowali, że muszą one być realizowane w spokoju i z dala od mediów.

- Nie będziemy przedstawiać każdego z tych praktycznych działań. Liczy się to, że są realizowane. Nie wszystko da się zrobić z dnia na dzień, nie każdy sygnał dotrze natychmiast do wszystkich, ale władze (Izraela i Jordanii, której monarcha jest gwarantem nienaruszalności Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie) są zaangażowane w ten proces - powiedział John Kerry.

REKLAMA

Amerykański sekretarz stanu powiedział też, że w oddzielnej rozmowie z nim prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas "zdecydowanie opowiedział się za niestosowaniem przemocy i zapowiedział, iż zrobi wszystko co w jego mocy, by powstrzymać przemoc i poprawić atmosferę".

Zginęło co najmniej 6 osób

Ortodoksyjni Żydzi od kilku tygodni domagają się, by pozwolono im modlić się na Wzgórzu Świątynnym. Właśnie tam miała się bowiem znajdować Świątynia Jerozolimska. Równocześnie jednak na Wzgórzu znajdują się święte dla muzułmanów meczety Al-Aksa i Kopuła na Skale, dlatego teraz Żydzi nie mają tam wstępu.

Próby zmiany statusu przez środowiska ultraortodoksyjne doprowadziły do zamieszek z udziałem Palestyńczyków oraz zamachów w Jerozolimie i Tel Awiwie. W ostatnich dniach zginęło co najmniej 6 osób, a władze Izraela zaostrzyły środki bezpieczeństwa w Jerozolimie. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił po rozmowach w Jordanii, że status Wzgórza Świątynnego nie zostanie zmieniony.

Wschodnia część Jerozolimy, gdzie znajduje się Stare Miasto została zajęta przez Izrael w 1967 roku. Społeczność międzynarodowa nie uznała jednak tego kroku dlatego formalnie miejscem tym administruje Jordania.

REKLAMA

IAR,PAP,kh

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej