Bez porozumienia ws. załatania budżetu UE na lata 2014 i 2015. Zagrożony Erasmus
Rozmowy przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE ws. budżetu na 2014 i projektu na 2015 r. stają się coraz bardziej nerwowe. Na dwa dni przed porozumieniem w sprawie brakujących środków, przerwano je, nie osiągając porozumienia. Bez niego zagrożony jest program Erasmus czy wsparcue dla małych firm.
2014-11-15, 09:15
W piątek w Brukseli spotkali się ministrowie finansów państw UE, by rozwiązać problem braku odpowiednich środków na płatności w budżecie na ten rok.
Komisja Europejska chce zwiększyć zadłużenie o 4,7 mld euro
Jedna z poprawek zaproponowanych przez Komisję Europejską przewiduje zwiększenie o 4,7 mld euro środków pokrycie faktur, jakie spływają od podmiotów realizujących programy unijne.
Nie ma zgody na dodatkowe wpłaty do wspólnej kasy przez kraje unijne
Parlament Europejski uzależniał od tej sprawy swoją opinię na temat projektu budżetu na 2015 r. Brak porozumienia w sprawie dodatkowych płatności na 2014 r. skutkuje tym, że negocjacje dotyczące projektu budżetu na 2015 r. zostaną wznowione w poniedziałek.
Europosłowie podkreślili, że ministrowie finansów UE, mimo upływającego terminu na zawarcie porozumienia, ignorują pilną potrzebę realizacji budżetu dla Europy i zajmują się jedynie kwestią sporów związanych z dostosowaniem wysokości składek do dochodu narodowego brutto.
Sporne kwestie – kto ma dostać zwrot, kto musi nadpłacić składkę
Kwestia ta, która dotyczy budżetu na 2014 r., wywoływała w ostatnich tygodniach ogromne kontrowersje. Kilka państw członkowskich, z Wielką Brytanią na czele, zostało poproszonych o wpłatę do kasy UE dodatkowych środków (Londyn 2,1 mld euro). Inne państwa miały z kolei otrzymać zwroty (najwięcej Francja ok. 1 mln euro). Polityczne porozumienie, które przewiduje rozłożenie płatności na raty (m.in. Wielkiej Brytanii), zostało zawarte w ubiegłym tygodniu. Szefowie resortów finansów mieli rozmawiać w piątek o szczegółach. Nie było m.in. jasne jak będzie wyglądała kwestia zwrotu części składek państwom, które normalnie dostałyby je 1 grudnia.
"Parlament da dodatkowy czas ministrom do przedstawienia stanowiska i wznowi rozmowy w poniedziałek, gdy mija ostateczny termin (na zawarcie kompromisu w sprawie projektu budżetu na 2015 r. - PAP)" - oświadczyli przedstawiciele głównych frakcji w PE.
REKLAMA
Europarlament chce przeznaczyć dodatkowe środki z grzywien
Parlament chce, by na płatności w tegorocznym budżecie zostały przeznaczone niezaplanowane wpływy w wysokości ok. 5 mld euro, które pochodzą głównie z grzywien. "Te nieoczekiwane środki nie mogą być przekazywane z powrotem do państw członkowskich" - przekonują eurodeputowani.
Bez porozumienia zagrożony program Erasmus, wsparcie dla MSP
Ich zdaniem, jeśli państwa członkowskie nie zgodzą się z tym stanowiskiem, zagrożony będzie program Erasmus, dotacje dla małych i średnich firm czerpiących z budżetu UE a także środki dla naukowców, czy osób korzystających z unijnej pomocy humanitarnej.
Będzie dodatkowe spotkanie w sobotę
Według agencji AFP, ze względu na brak porozumienia w piątek ambasadorowie państw członkowskich przy UE spotkają się w trybie pilnym w sobotę, by starać się przygotować grunt pod porozumienie w poniedziałek.
Część państw członkowskich, zwłaszcza te korzystające z funduszy spójności, oczekuje porozumienia i wyższych środków na płatności w tegorocznym budżecie. Podobne stanowisko zajmuje Komisja Europejska. Opierają się mu jednak płatnicy netto, czyli państwa łożące więcej niż pobierające z unijnej kasy, m.in. Francja i Niemcy.
Projekt budżetu UE na 2015 r. przewiduje płatności w wysokości 140 mld euro, czyli 3,3 proc. więcej niż w 2014 r. Parlament chciałby, by płatności wyniosły 146,4 mld euro, czyli o 8,1 proc. niż w 2014 r.
Bez porozumienia: budżet na 2015 r. taki jak w 2014 r.
Teoretycznie porozumienie musi być zawarte w poniedziałek do północy. W przeciwnym razie Komisja Europejska będzie musiała przedstawić zupełnie nowy projekt budżetu na przyszły rok. Jeśli i w takim przypadku proces negocjacji by zawiódł, UE finansowałaby swoje wydatki w 12 miesięcznych transzach opartych na wysokości poprzedniego budżetu.
PAP, jk
REKLAMA