VI edycja festiwalu Era Schaeffera. Spektakl o życiu kompozytora
Impreza organizowana przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta rozpocznie się 19 i potrwa do 21 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Poza głównymi wydarzeniem multimedialnymi towarzyszyć jej będzie panel dyskusyjny z udziałem Richarda Demarco w Senacie RP.
2014-11-17, 11:10
Idea festiwalu
Era Schaeffera to doroczne spotkanie artystów skupiających się wokół teatralnej i muzycznej twórczości Bogusława Schaeffera. Jest interaktywnym i audiowizualną przestrzenią teatralną, taneczną i muzyczną, która pulsuje dramaturgicznym i muzycznym rytmem, za każdym razem ukazując dzieła Mistrza w ich różnych kontekstach. Festiwal jest otwarciem artystycznego świata Schaeffera na artystów, na miasto i jego mieszkańców.
W tym roku odbędzie się pod hasłem "8 i pół dekady Schaeffera”. Wystąpią w nim: pianista jazzowy Włodek Pawlik, wokalista Jargos Skolias, akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Tango Carazon i perkusiści: Bronek Duży, Urszula Berezińska-Pniak, Piotr Pniak oraz grupa The White Kites. W spektaklu udział wezmą także aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza i Sean Palmer oraz tancerz Witek Jurewicz. Spektakl wyreżyseruje Maciej Sobociński.
Imprezy towarzyszące
VI edycja festiwalu będzie się różniła od poprzednich. Organizatorzy rozszerzyli ją o imprezy towarzyszące, które uświetnią 85 urodziny profesora. Oficjalnie Era Schaeffera zagości jeszcze raz z pokazem grafik oraz panelem dyskusyjnym z udziałem prof. Richarda Demarco, szkockiego artysty i promotora sztuki, założyciela Traverse Theatre w Edynburgu. Spotkanie zaplanowano na 19 listopada w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej.
Życie artysty
Bogusław Schaeffer jest jedną z najważniejszych osobowości polskiej muzyki współczesnej. Jest autorem 17 książek, ponad 400 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym "Scenariusza dla trzech aktorów". Urodził się w 1929 r. we Lwowie, studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1953 r. obronił pracę dyplomową, poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Od 1963 r. wykłada kompozycję w krakowskiej Akademii Muzycznej. Ponadto pracował m.in. w austriackim Salzburgu i angielskim Yorku.
Artysta za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich i Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
I edycja Festiwalu Era Schaeffera odbyła się w 2009 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Efekt przekroczył najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pozytywna opinia o przedsięwzięciu zaowocowała zaproszeniami spływającymi z różnych stron Świata. W sierpniu 2010 roku widowisko gościło na najbardziej znanym Festiwalu Teatralnym w Europie i na świecie.
kz, PAP
REKLAMA