PKW: system informatyczny jest już w pełni sprawny
Problemy z systemem elektronicznego zliczania głosów w wyborach samorządowych Państwowa Komisja Wyborcza ma od dnia głosowania, czyli od niedzieli.
2014-11-18, 09:40
Posłuchaj
Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny>>>
- Zawiadamiamy, że nasz system informatyczny uzyskał pełną sprawność - podało PKW, powołując się informacje od wiceprezesa firmy Nabino, która przygotowała informatyczny system wyborczy, potwierdzone przez urzędnika odpowiedzialnego za obsługę informatyczną wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym.
PKW boryka się od niedzieli z kłopotami. W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych. System nie dział zaś w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy.
Będzie kontrola NIK
REKLAMA
Decyzję o przeprowadzeniu kontroli podjął prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. - Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli sprawdzą, czy pracownicy Krajowego Biura Wyborczego budowali system informatyczny w sposób zgodny z prawem, rzetelny, celowy i gospodarny - powiedział rzecznik prasowy Izby Paweł Biedziak.
Dodał, że NIK w czasie tej kontroli wykonania budżetu przez KBW "skorzysta z wiedzy zewnętrznych i wewnętrznych ekspertów z zakresu informatyki".
Kontrola rozpocznie się w styczniu 2015 roku.
PKW zapowiedziała także, że wyciągnie konsekwencje wobec firmy Nabino.
REKLAMA
TVN24/x-news
W związku z awarią wiele komisji terytorialnych zawiesiło swoje prace. PKW liczy, że skoro usterka została usunięta, niezwłocznie powrócą one do pracy.
We wtorek na godz. 10 PKW zapowiedziała konferencję prasową.
W poniedziałkowy wieczór PKW miała wyniki głosowania ze 108 tys. 770 obwodowych komisji wyborczych, na 123 tys. 359 obwodów. W wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 892 radach gmin oraz wyniki w 163 radach powiatów na ogólną liczbę 314 powiatów. Wciąż nie ma danych dotyczących wyników głosowania w wyborach do sejmików wojewódzkich.
Jeśli chodzi o głosowanie na prezydentów miast, to kolejność kandydatów nie zmieniła się od poprzedniej konferencji prasowej. W Warszawie , po przeliczeniu głosów z 92,78% zatwierdzonych protokołów na pierwszym miejscu znalazła się Hanna Gronkiewicz-Waltz (47,16%). Za nią uplasował się Jacek Sasin (27,75%). Trzecie miejsce należy do Piotra Guziała (8,57%).
REKLAMA
W Opolu po podliczeniu 100% protokołów pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Wiśniewski z wynikiem 47.51%, drugie Marcin Ociepa (21.13%).
W Lublinie po zliczeniu głosów ze 100% protokołów, na pierwszym miejscu znalazł się Krzysztof Żuk z wynikiem 60.13%, a na drugim - Grzegorz Muszyński (30.56%).
W Kielcach po przeliczeniu 100% zatwierdzonych protokołów, pierwsze miejsce zajął Wojciech Lubawski z 55.69%, drugie -Krzysztof Adamczyk (20.90%).
W Katowicach , po przeliczeniu 100% protokołów zwyciężył Marcin Krupa (43.09%), a drugi był Andrzej Sośnierz (22.09%).
REKLAMA
W Gorzowie Wielkopolskim po przeliczeniu 100% protokołów, wygrał Jacek Wójcicki z wynikiem 60.59%, drugie miejsce zajął Tadeusz Jędrzejczak (17.29%).
W Białymstoku po przeliczeniu 100% protokołów, pierwsze miejsce zajął Tadeusz Truskolaski, który uzyskał 49.37% ważnie oddanych głosów, drugie miejsce zajął Jan Dobrzyński z wynikiem 34.16%.
We Wrocławiu po przeliczeniu 100% protokołów zwyciężył Rafał Dutkiewicz (42.37%) przed Mirosławą Stachowiak-Różecką (25.80%).
<<<Awaria systemu informacyjnego w PKW. Będzie kontrola NIK [podsumowanie dnia]>>>
REKLAMA
IAR,PAP,kh
REKLAMA