PARP partnerem Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Innowacyjności w Kalifornii

Jednym z kluczowych wydarzeń odbywających się w ramach Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Innowacji (PATI) w Kalifornii jest seminarium pn. „How to succeed in Silicon Valley”, które PARP organizuje we współpracy z WPHI w Waszyngtonie oraz Ministerstwem Gospodarki. Odbywa się ono 19 listopada w San Francisco.

2014-11-20, 07:45

PARP partnerem Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Innowacyjności w Kalifornii
Innowacje. Foto: Glow Images/East News

- Celem seminarium jest zapoznanie polskich firm uczestniczących w misji ze specyfiką prowadzenia biznesu na zachodnim wybrzeżu USA, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości korzystania z zasobów ekosystemu innowacji Doliny Krzemowej, w tym programami akceleracyjnymi i match-makingowymi realizowanymi przez biuro akceleracyjne WPHI w Waszyngtonie D.C. we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

W trakcie wydarzenia przedstawione zostaną najważniejsze trendy technologiczne oraz podstawowe informacje niezbędne do sprawnego poruszania się w Dolinie Krzemowej, w tym zagadnienia formalno-prawne związane z podejmowaniem działalności gospodarczej w USA. Firmy uczestniczące w wydarzeniu będą miały możliwość spotkania z lokalnymi ekspertami branżowymi, mentorami oraz inwestorami  oraz beneficjentami programów akceleracyjnych realizowanych w San Francisco oraz Dolinie Krzemowej („Polski Most Krzemowy”).

Możliwość skonsultowania pomysłu biznesowego

Po zakończeniu części seminaryjnej zainteresowane firmy mają możliwość skonsultowania swojego pomysłu biznesowego oraz porozmawiania o planach związanych z ekspansją na rynek USA z zaproszonymi lokalnymi ekspertami branżowymi, mentorami oraz inwestorami.

Ponadto PARP będzie odpowiedzialna za współorganizację wizyt studyjnych dla uczestników reprezentujących cztery grupy branżowe z Polski (IT, ICT, gaming, energetyka) w siedzibach kluczowych firm działających w poszczególnych sektorach z USA: n. p. Apple, PaloAltoGreen, Mozilla, Ebay etc.).

REKLAMA

Do Kalifornii przyjechała grupa ponad 150 przedstawicieli krajowych firm, instytutów naukowo-badawczych, uniwersytetów oraz organizacji zaangażowanych we wdrażanie innowacyjnych projektów.

Dzień otwarty biura Polskiego Mostu Krzemowego

21 listopada w San Francisco odbędzie się dzień otwarty biura Polskiego Mostu Krzemowego oraz biura akceleracyjnego Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polskiej.

Polsko-Amerykański Tydzień Innowacyjności w Kalifornii zainaugurowała w Los Angeles podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk.

Na spotkaniu mówiono o wspólnych projektach technologicznych, naukowo-badawczych i gospodarczych w zakresie innowacyjnych rozwiązań. Głównym tematem forum były możliwości rozwoju polsko-amerykańskich projektów energetycznych, biomedycznych, w sektorze płatności i finansów, systemów informatycznych oraz technologii wykorzystywanych w przemyśle kreatywnym. Wiceminister Kacperczyk podkreśliła, że innowacje odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości.

REKLAMA

Równolegle do Forum Innowacyjności odbyła się I sesja Polsko-Amerykańskiej Rady Innowacyjności - instytucji międzyrządowej, mającej na celu pogłębienie współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie innowacyjności W skład Rady wchodzi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP. Rada została powołana podczas czerwcowej wizyty prezydenta Baracka Obamy w Polsce. Jej zadaniem jest wsparcie przedsiębiorstw, uczelni i instytutów badawczych, które inwestują w projekty badawczo-rozwojowe z obszarów technologii, obronności, energii i zdrowia. Podczas obrad rady podpisano również dokument precyzujący zasady dwustronnej współpracy w obszarze innowacji.

Nabór do II rundy Polskiego Mostu Krzemowego

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła nabór wniosków do II rundy projektu systemowego Polski Most Krzemowy, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 6 Oś priorytetowa „Polska Gospodarka na rynku międzynarodowym”, Poddziałanie 6.2.1 „Wsparcie dla sieci centrów obsługi inwestorów i eksporterów”.

Projekt skierowany jest do przedsiębiorców z branż wysokotechnologicznych (informatyki, teleinformatyki, technologii informacyjno-komunikacyjnych, nanotechnologii, biotechnologii, technologii środowiskowych, w szczególności alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, kogeneracji oraz tworzenia inteligentnych sieci energetycznych, a także aeronautyki, technologii kosmicznych, inteligentnego budownictwa, produkcji sprzętu medycznego oraz farmaceutyków), zainteresowanych rozwojem swojej działalności na rynku Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Na dwa pierwsze etapy projektu składają się szkolenia i warsztaty prowadzone przez ekspertów amerykańskich, przygotowujące uczestników do pobytu w jednym z głównych światowych ośrodków innowacji – Dolinie Krzemowej w USA (Kalifornia). Podczas trzeciego etapu projektu, zwanego programem akceleracyjnym, wybrane firmy będą miały szansę skorzystać m.in. z usług doradczych i mentoringowych tamtejszych ekspertów oraz wziąć udział w spotkaniach z potencjalnymi partnerami i inwestorami.

REKLAMA

Nabór wniosków do pierwszego etapu projektu zakończy się 8 grudnia 2014 r. (godz. 16.30).

Szczegółowe informacje o projekcie, w tym opinie uczestników I rundy Polskiego Mostu Krzemowego, a także Generator Wniosków, znajdują się na stronie http://mostkrzemowy.parp.gov.pl

PARP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej