General Motors inwestuje w Polsce

General Motors potwierdza inwestycję w polskich zakładach w Tychach – taką informację podaje Ministerstwo Gospodarki. Amerykański koncern zainwestuje około 250 mln euro w produkcję silników. GM wstrzymuje się jednak od deklaracji wzrostu zatrudnienia, ale zapewnia, że zapewniony zostanie rozwój zakładów.

2014-11-21, 12:51

General Motors inwestuje w Polsce
. Foto: flickr/Kristoffer M.C.

Posłuchaj

21.11.14 Jakub Kurasz: „Inwestycja potwierdza, że jakość polskich zakładów GM jest bardzo wysoka (…)”
+
Dodaj do playlisty

Projekt związany jest z planami inwestycyjnymi GM w Europie, gdzie poza Tychami nowe projekty ruszą w Rüsselsheim i Kaiserslautern. Optymizmu w związku z amerykańską inwestycją w Polsce nie krył Jakub Kurasz.

Jakub
Jakub Kurasz, Ireneusz Łazor i Paweł Dobrowolski, foto: PR24/PJ

– Inwestycja potwierdza, że jakość polskich zakładów GM jest bardzo wysoka. Właśnie pod względem jakości zakłady w Tychach są w światowej czołówce. Przypomnę, że nie tylko GM inwestuje w Polsce, ale także Hyundai przeprowadził dużą transakcję. Stanowimy swojego rodzaju pomost samochodowy, który łączy wschód z zachodem. Z perspektywy całej gospodarki to bardzo dobre informacje – mówił dyrektor firmy doradczej PwC.     

Także Ireneusz Łazor pozytywnie ocenił inwestycję GM w Tychach. Gość PR24 podkreślił jednocześnie, że polskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu jeszcze daleko do światowej czołówki, jeśli chodzi o produkcję rodzimych samochodów.

REKLAMA

– Nasz przemysł samochodowy całkiem nieźle funkcjonował, a teraz musimy doganiać uciekający nam świat. Natomiast cieszy każda inwestycja o charakterze wysokotechnologicznym. Tym bardziej, że procesowi towarzyszy transfer wiedzy do Polski – ocenił prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii.

Szerszy punkt widzenia w sprawie amerykańskiej inwestycji przedstawił Paweł Dobrowolski, którego zdaniem Polska musi znaleźć nowy sposób na rozwój przemysłu.

– Przed nami jeszcze kilkanaście lat rozwoju, kiedy zagraniczne firmy będą stawiały w Polsce swoje montownie i zakłady. Jako społeczeństwo i państwo musimy w najbliższym czasie wymyślić nowy sposób rozwoju, ponieważ dotychczasowa wykorzystywana przez nas metoda ulega wyczerpaniu – podsumował ekspert z Warsaw Enterprise Institute.

Goście „Pulsu Gospodarki” rozmawiali także o problemach polskiego górnictwa, polskich perspektywach energetycznych i procesie dopasowania absolwentów szkół średnich i wyższych do potrzeb rynku pracy.

REKLAMA

Zapraszamy do odsłuchania audycji Grażyny Raszkowskiej!

PR24/GM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej