„Znajomości największym ułatwieniem w wejściu na rynek pracy” – wynika z badań studentów

 - Wśród ułatwień w wejściu na rynek pracy na I miejscu studenci postrzegają znajomości (aż 71 proc.), zaś dopiero na II miejscu posiadane doświadczenie (65 proc.). To wyniki naszych zeszłorocznych badań. Najnowsze przedstawimy podczas tegorocznego Kongresu 21 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie – powiedziała w Pulsie Gospodarki Dominika Palcar z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych. O studentach i absolwentach wchodzących na rynek pracy rozmawiali także Jakub Kurasz (PwC), Kazimierz Krupa (publicysta ekonomiczny).

2017-03-31, 11:48

„Znajomości największym ułatwieniem w wejściu na rynek pracy” – wynika z badań studentów
Aż 71 proc. studentów uważa, że znajomości są najważniejszym z ułatwień, które pozwalają na wejście na rynek pracy . Foto: Tim Goode/EASTNEWS

Posłuchaj

31.03.17 Dominika Palcar, Jakub Kurasz i Kazimierz Krupa o absolwentach wchodzących na rynek pracy
+
Dodaj do playlisty

21 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się Kongres, podczas którego studenci wygłoszą swoje postulaty przedstawicielom ministerstwa nauki, szkolnictwa wyższego, ministerstwa rozwoju i środowiskom biznesowym.


Kazimierz Krupa (L)  i Jakub Kurasz (P), Kazimierz Krupa (L) i Jakub Kurasz (P), PR24/Paweł Jakubicki

W ten sposób zakończy się „Start na rynku pracy” – pierwszy w Polsce projekt badawczy skierowany do środowiska akademickiego, którego celem jest m.in. zdiagnozowanie wyzwań stojących przed studentami i absolwentami w ich przygotowaniach do wchodzenia na rynek pracy.

Jak podkreśliła Dominika Palcar, z zeszłorocznych badań wynika, że większość studentów -  60 proc. - jest zadowolonych ze swoich studiów i jedynie 7 proc. oceniło je negatywnie. - Studia nie przygotowują jednak studentów na wejście na rynek pracy. Choć istnieją biura karier, działają one mało prężnie i jest słaby dostęp do praktyk – wyjaśniła.

W opinii Kazimierza Krupy, brak doświadczenia u młodych osób jest ich zaletą. – Dzięki temu mają oni świeże spojrzenie – podkreślił. Zaznaczył również, że ważne jest podjęcie pracy już w pierwszych latach studiów.

REKLAMA

Jakub Kurasz zaznaczył z kolei, że żadne studia wprost, w 100 proc. nie przygotują do pracy. - Mamy świadomość, że polskie uniwersytety są niby gorsze od zagranicznych. Biorąc pod uwagę skalę finansowania i sposób, w jaki uniwersytety i szkoły techniczne inwestują np. w pomoc dla studentów, można powiedzieć, że zawsze może być lepiej. Sytuacja nie jest jednak najgorsza – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 31.03.17

Godzina emisji: 10:17

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej