Skradziono eksponaty z Muzeum na Majdanku

Skradziono kilka butów z wystawy więźniarskiego obuwia cywilnego w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku. Polica szuka sprawców kradzieży.

2014-11-25, 10:25

Skradziono eksponaty z Muzeum na Majdanku

Posłuchaj

Kradzież zauważyli kilka dni temu pracownicy muzeum - mówi rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do kradzieży doszło prawdopodobnie między 18 a 20 listopada. Nieznany sprawca najpierw włamał się do jednego z baraków znajdujących się na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Następnie wyciął otwór w jednej z metalowych gablot pokrytych drucianą siatką, w której znajdowały się buty po byłych więźniach obozu.

Pracownik muzeum w czasie rutynowego obchodu 20 listopada zobaczył, że siatka jest przecięta. Po przeliczeniu okazało się, że w tej gablocie brakuje ośmiu sztuk obuwia. Zawiadomiono policję.

Buty zostały skradzione prawdopodobnie w czasie zwiedzania, gdy muzeum było czynne. W baraku mogło wtedy nie być żadnego pracownika muzeum, ponieważ opiekun zbiorów ma pod swoją pieczą kilka baraków. Muzeum nie ma tylu etatów, żeby zapewnić stałą obecność pracowników w każdym baraku. Ukradzione buty mają dużą wartość dokumentalną.

W dniach w których mogło dojść do rabunku przewinęło się przez ten obiekt ok. 800 osób. Większość to byli uczestnicy wycieczek z Izraela. W baraku nr 52 w którym doszło do kradzieży eksponowanych jest ponad 50 tys. butów przede wszystkim Żydów. Niestety nie jest on objęty monitoringiem.

REKLAMA

Całą sprawą zajmuje się Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Funkcjonariusze ustają okoliczności przestępstwa.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Muzeum powstało w listopadzie 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest instytucją podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową.

Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych, życie straciło około 80 tys. osób. 60 tys. z nich to Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy.

Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku.

REKLAMA

Źródło: TVN24/x-news

Czytaj więcej na serwisie specjalnym HISTORIA >>>

kz, IAR/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej