Pełne prawa dla małżeństw jednopłciowych w Finlandii. Kościół to popiera
Fiński parlament po burzliwej debacie poparł legalizację małżeństw jednopłciowych. Decyzję posłów z zadowoleniem przyjął zwierzchnik fińskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. Doprowadziła do tego inicjatywa obywatelska, którą poparło 167 tys. Finów. To pierwszy taki przypadek w historii Finlandii.
2014-11-28, 17:16
Małżeństwa jednopłciowe zostaną zrównane z małżeństwami heteroseksualnymi; będą mieć prawo do adoptowania dzieci i noszenia wspólnego nazwiska. Zanim jednak będzie to możliwe, należy dokonać zmian w ustawodawstwie oraz w wykorzystywanym przez urzędy komputerowym systemie ewidencji ludności. W praktyce będzie to możliwe najwcześniej w 2016 roku,
W liście otwartym, opublikowanym przed głosowaniem, premier Alekxander Stubb napisał, że Finlandia powinna stać się krajem, "w którym nie ma dyskryminacji, a prawa człowieka są respektowane i dwie dorosłe osoby powinny mieć możliwość zawarcia związku małżeńskiego bez względu na ich orientację seksualną".
Większość przeciwników uznania małżeństw homoseksualnych i zrównania ich z małżeństwami heteroseksualnymi argumentowało, że dzieci powinny mieć zarówno ojca jak i matkę. - Jest to kwestia przyszłości naszych dzieci i całego społeczeństwa, i zmiany te nie powinny być wprowadzane bez dokładnej oceny ich skutków - mówiła przed głosowaniem Mika Niikko z nacjonalistycznej partii Finowie.
W głosowaniu małżeństwa jednopłciowe poparło 105 posłów, 92 było przeciwnych.
REKLAMA
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, inicjatywę poparł zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. - Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że nastał czas weryfikacji naszej koncepcji małżeństwa - powiedział arcybiskup Kari Maekinen, co może zwiastować początek zmian w tej wspólnocie.
Finlandia, która od 2002 r. umożliwia rejestrację związków partnerskich, jest 12 krajem w Europie, legalizującym małżeństwa jednopłciowe. Istnieją one już m.in. w innych krajach nordyckich: Szwecji, Danii i Norwegii.
PAP, fc
REKLAMA