Piechociński na forum: Białoruś bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski
Białoruś jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski, pomimo konfliktu na Ukrainie polskie firmy chcą współpracować z rynkami wschodnimi, w tym z rynkiem białoruskim - przekonywał wicepremier Janusz Piechociński podczas Polsko-Białoruskiego Forum Inwestycyjnego.
2014-12-01, 15:53
Posłuchaj
- Dzisiejsze forum odbywa się w trudnym, jak na warunki europejskie szczególnie trudnym w ostatnich latach czasie. Konflikt na wschodniej Ukrainie oraz wynikające z niego ograniczenia w wymianie handlowej UE z Rosją, a także zachodzące wcześniej tendencje recesyjne w wielu gospodarkach po obu stronach granicy powodują wstrzymywanie się przez polskich przedsiębiorców od zaangażowania na wschód od Bugu - powiedział Piechociński w poniedziałek podczas odbywającej się w Warszawie konferencji.
Polscy przedsiębiorcy chcą współpracować z rynkami wschodnimi
Wicepremier dodał, że polscy przedsiębiorcy mimo wszystko chcą współpracować z rynkami wschodnimi, w tym z rynkiem białoruskim.
- Z tym większym zadowoleniem przyjmujemy racjonalność, pragmatyzm i mądrość oraz wyważone stanowisko Białorusi wobec konfliktu na Ukrainie. To w UE, a szczególnie w Polsce, w polskim społeczeństwie bardzo cenimy. (...) Białoruś jest dla nas niezmiernie ważnym partnerem gospodarczym, trzecim partnerem handlowym wśród krajów wschodu. Zgodnie z polskim statystykami w 2013 r. obroty handlowe miedzy naszymi krajami wzrosły o blisko 7 proc. do poziomu ponad 3 mld dolarów, a w dziewięciu miesiącach tego roku obroty te wyniosły ponad 2 mld zł i mimo tych trudnych uwarunkowań są wyższe o prawie 3 proc. - powiedział.
Rośnie białoruski eksport do Polski
Dodał, że mimo iż rośnie białoruski eksport do Polski, spada polski eksport na Białoruś. - To ważne wyzwanie, które powinno stać się impulsem dla polskich firm - powiedział Piechociński. Zaznaczył, że należy cieszyć się z tego, iż rośnie zaangażowanie inwestycyjne firm polskich na Białorusi, jak i białoruskich nad Wisłą. Zachęcał też białoruskie firmy do wejścia na polską giełdę oraz do działalności w polskich specjalnych strefach ekonomicznych.
Piechociński podkreślił też, że oba państwa są krajami tranzytowymi, dlatego ważne jest, aby korytarze transportowe wiodące przez Białoruś do Europy oraz z Polski przez Białoruś na wschód były przyjazne dla transportu towarów i przepływu ludzi.
"Wracamy do lepszej współpracy gospodarczej z Białorusią"
W forum wziął również udział wicepremier Białorusi Michaił Russyj.
Strony polska i białoruska zapewniały o chęci bardziej intensywnej współpracy gospodarczej. Chodzi na przykład o przemysł farmaceutyczny, maszynowy i informatykę.
Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman podkreślił, że obydwa kraje w zasadzie suchą nogą przeszły przez globalny kryzys gospodarczy. Łączy je stabilizacja.
Sławomir Majman zachwalał, że według ostatnich danych inwestycje w Polsce w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, wzrosły o prawie 10 procent. Drugim źródłem naszego sukcesu jest eksport, który prężnie się rozwija.
Białoruś jest ważnym partnerem gospodarczym Polski, trzecim po Rosji i Ukrainie partnerem handlowym wśród krajów WNP. Po 10 miesiącach 2014 roku dwustronne obroty handlowe wyniosły blisko 2 miliardy dolarów.
IAR/PAP, awi