Karate dyscypliną olimpijską?

Pojawiła się propozycja włączenia karate do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Wcześniej w roku 1964 ze sportów walki do zestawu dyscyplin olimpijskich włączono judo, także przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Japonii. Jakie są szanse na pojawienie się karate na olimpiadzie w 2020?

2014-12-03, 22:13

Karate dyscypliną olimpijską?
. Foto: flickr/Gabriel Ruperte

Posłuchaj

03.12.14 Maciej Mazur: „Każdy chce, żeby karate było sportem olimpijskim (…)”
+
Dodaj do playlisty

Środowiska powiązane z karate są bardzo entuzjastycznie nastawione do włączenia sztuki walki do programu dyscyplin olimpijskich. Maciej Mazur zgodził się w Polskim Radiu 24, że kluby i organizacje karate podejmują już stosowne kroki w tej sprawie.

– Każdy chce, żeby karate było sportem olimpijskim i wiele osób zaangażowanych w karate dąży do tego. Najlepszym przykładem osiągnięcia tego celu są kroki podejmowane przez organizację WKO. Już niedługo będzie to możliwe, ponieważ 8 grudnia nastąpi nadzwyczajny zjazd MKOl i tam być może zapadanie decyzja o włączeniu karate do programy dyscyplin olimpijskich na igrzyska w Tokio – mówił reprezentant Polski w karate.

Pod petycją o włączenie karate do dyscyplin olimpijskich podpisało się niemal milion osób z organizacji karate kontaktowego i niekontaktowego. Pojawiają się jednak głosy, że wpisanie karate do programu igrzysk olimpijskich „zabije” tę sztukę walki, ale z takim poglądem nie zgadza się Mariusz Mazur.

– Osoby trenujące tylko dla siebie, nadal będą mogły trenować w ten sposób, a ci będący sportowcami będą mieli szansę rywalizować w jednej organizacji. Będziemy wówczas wiedzieli, jakie są reprezentowane poziomy i kto może mieć tytuł mistrz olimpijskiego – wskazywał trener i założyciel Bielańskiego Klubu Karate.  

REKLAMA

Karate kontaktowe jest „twardą” odmianą sztuk walki, dlatego w warunkach „kultu bezpieczeństwa” na olimpiadzie może stracić na swojej widowiskowości poprzez liczne ochraniacze itp. Paula Malikowska twierdzi jednak, że ważniejszy jest prestiż, który wiąże się z udziałem w igrzyskach olimpijskich.

– Da się przeżyć te wszystkie zabezpieczenia kosztem prestiżu na igrzyskach olimpijskich. Trening pozostanie jednak bez zmian i wszystko zostanie na swoim miejscu – powiedziała reprezentantka Polski w karate.

Goście audycji sportowej PR24 mówili także o początkach swojej przygody z karate i przybliżyli filozofię oraz wpływ na ich życie tej odmiany sportu walki.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Andrzeja Janisza!

REKLAMA

PR24/GM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej