Konferencja w Toruniu: "Jan Nowak-Jeziorański i RWE jako mecenasi literatury i sztuki emigracyjnej"

W dniach 15-16 grudnia 2014 r. Archiwum Emigracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu organizuje cykl wydarzeń wieńczących Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Na uczestników czekają m.in. spotkania z dziennikarzami RWE, prezentacje książek, projekcje filmów, a także przedstawienie teatralne oraz konferencja popularno-naukowa poświęcona mecenatowi RWE nad kulturą, nauką i sztuką polską XX wieku.

2014-12-15, 14:08

Konferencja w Toruniu: "Jan Nowak-Jeziorański i RWE jako mecenasi literatury i sztuki emigracyjnej"
Jan Nowak-Jeziorański, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952-1976 . Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W sali kinowej Centrum Sztuki Współczesnej trwa spotkanie z organizatorami "Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego" oraz pracownikami Radia Wolna Europa (Andrzejem Krzeczunowiczem, Krystyną Miłotworską, Anną Wołek, Andrzejem Borzymem, Januszem Marchwińskim, Witoldem Pronobisem, Jeremim Sadowskim, Aleksandrem Świeykowskim, Jackiem Taylorem, Konradem Tatarowskim, Maciejem Wierzyńskim). Prezentowane są też filmy o RWE i Janie Nowaku, wystawa "Na Antenie", a redaktor naczelny Portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski przedstawia portal wolnaeuropa.polskieradio.pl.

Jan Nowak-Jeziorański w serwisie internetowym Polskiego Radia >>>

Później, od godziny 17.00 w Teatrze Nowym w Krakowie wystawiony zostanie monodram "Mówi Radio Wolna Europa" Janusza Marchwińskiego.

Następnego dnia, znów w CSW o godzinie 9.00, rozpocznie się konferencja naukowa - "Jan Nowak-Jeziorański i RWE jako mecenasi literatury i sztuki emigracyjnej".

REKLAMA

Z archiwum RWE na moje.polskieradio.pl >>>

I Sesja (9.30-12.00)

prof. Konrad Tatarowski – Ludzie kultury w RWE
prof. Zofia Helman – Roman Palester
mgr Anna Mieszkowska – Marian Hemar i londyńskie kabarety
dr hab. Zdzisław  Kudelski – Gustaw Herling-Grudziński, Jan Nowak i RWE
dr Emil Pasierski – Czesław Miłosz i Jan Nowak-Jeziorański  - protokół rozbieżności.
dr Wojciech Woźniak – Digitalizacja archiwum RWE w NAC

II Sesja: (12.30-15.00)

REKLAMA

prof. Stanisław Salmonowicz – Tadeusz Żenczykowski i pisarze
dr hab. Rafał Moczkodan – Czasopismo "Na Antenie"
dr hab. Wacław Lewandowski – Tadeusz Nowakowski – autor programów literackich
dr Krzysztof A. Dorosz – Tadeusz Nowakowski, reporter Papieża
mgr Joanna Krasnodębska  – Felietony Krzysztofa Iłariona w RWE
dr hab. Mirosław A. Supruniuk, Marta Banaszak – Ludzie kultury, nauki i sztuki z RWE w zasobie Archiwum Emigracji

Dziedzictwo Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Konferencja w USA>>>

Jan Nowak-Jeziorański przez wiele lat stał na czele Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pierwszą audycję w języku polskim poprowadził na początku maja 1952 roku w Monachium. Do emigracji zmusiła go władza komunistyczna. Jeziorański - w czasie II wojny światowej - działał najpierw w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej.

Od 1943 roku kursował między Warszawą a rządem polskim w Londynie jako kurier Komendanta Głównego AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku udało mu się zbiec do Londynu, gdzie po zakończeniu wojny rozpoczął pracę w Radiu BBC, a następnie w Radiu Wolna Europa.

REKLAMA

Posłuchaj archiwalnych nagrań Jana Nowaka-Jeziorańskiego w serwisie - RADIA WOLNOŚCI >>>

Funkcję dyrektora polskiej rozgłośni sprawował do grudnia 1975 roku. Po tym okresie emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wraz z prof. Zbigniewem Brzezińskim stał się  rzecznikiem spraw polskich.

Do Polski wrócił w 2002 roku. Był orędownikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W latach 90. był związany z Polskim Radiem, na którego antenie prowadził cykl felietonów "Polska z oddali". W 2002 roku otrzymał nagrodę Polskiego Radia - Diamentowy Mikrofon.
Zmarł 20 stycznia 2005 roku w Warszawie. W 2014 roku minęła 100 rocznica urodzin legendarnego kuriera.

Senat ustanowił rok 2014 - Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

REKLAMA

pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej