Spór o pakiet onkologiczny

Pacjenci apelują do ministra zdrowia, aby nie uległ naciskom ze strony lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego. Lekarze rodzinni oświadczyli, że nie podpiszą umów na proponowanych przez resort zdrowia warunkach. Zdaniem organizacji pacjentów w obecnej sytuacji zagrożony jest pakiet onkologiczny.

2014-12-17, 20:37

Spór o pakiet onkologiczny
. Foto: flickr.com/Sanofi Pasteur

Posłuchaj

17.12.14 Prof. Tadeusz Pieńkowski: „Pakiet onkologiczny jest próbą zrobienia rzeczy niemożliwej (…)”
+
Dodaj do playlisty

Pakiet onkologiczny ma wejść w życie z dniem 1. stycznia 2015 roku. Ministerstwo Zdrowia negocjuje warunki nowych kontraktów z lekarzami rodzinnymi, którzy są jednak niechętni zmianom po Nowym Roku. Domagają się m.in większych pieniędzy. Koalicja Pacjentów Onkologicznych wierzy, że gabinety lekarskie będą nadal funkcjonować po 1. stycznia.

Prezes Polskiej Unii Onkologii, dr Janusz Meder zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele zrobiono w kwestii poprawy jakości świadczeń onkologicznych i dziwi się oburzeniu pacjentów.

– Prowadzimy wspólne przedsięwzięcia, żeby polepszyć los wszystkich chorych na nowotwory i przyspieszyć diagnozę. Robimy też wiele, żeby także dostęp do tych najbardziej efektywnych działań diagnostyczno-leczniczych był udziałem każdego Polaka. Niestety w Polsce 70 proc. ludzi wciąż przychodzi do onkologa za późno – wyjaśniał Gość PR24.

REKLAMA

Janusz
Janusz Meder/fot.PR24/MS

Czasami stawia się znak równości między pakietem onkologicznym, a tzw. „cancer planem”, czyli kompleksowym programem leczenia raka w Polsce na najbliższe 10 lat.

Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku, prof. Tadeusz Pieńkowski przedstawił różnice między pakietem onkologicznym, a „cancer planem”.

Tadeusz
Tadeusz Pieńkowski/fot.PR24/MS

– Pakiet onkologiczny nie ma nic wspólnego z „cancer planem”. Są to zupełnie odrębne dokumenty. „Cancer plan” jest oddolną inicjatywą środowisk lekarskich, nie tylko onkologicznych. Program ma za zadanie ujęcie nie tylko problemów medycyny naprawczej, lecz także problemów związanych z całością zagadnień onkologicznych. Pakiet onkologiczny jest próbą zrobienia rzeczy niemożliwej. Za mniej pieniędzy, mamy zrobić więcej rzeczy. Do tego pakiet w głównej mierze dotyczy okresu diagnozowania – tłumaczył Gość PR24.

REKLAMA

Zapraszamy do odsłuchania audycji Henryka Szrubarza!

PR24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej