Nowy PROW: mniej biurokracji, nowe kryteria i wysokie premie

12 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014‒2020. Budżet nowego, polskiego PROW-u wynosi 13,5 mld euro, o 4 mld mniej niż poprzedniego. Wynika to z faktu, że Unia zmniejszyła nakłady na wieś i rolnictwo w skali całej Wspólnoty.

2014-12-19, 09:01

Nowy PROW: mniej biurokracji, nowe kryteria i wysokie premie
Każde gospodarstwo, które spełni kryterium dostępu będzie mogło uzyskać premię 60 tys. złotych. . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Rolnicy będą mogli uzyskać do 300 tys. zł na projekty związane z przetwórstwem produktów w ich gospodarstwach rolnych ‒ informuje Mieczysław Paradowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa. (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Główne cele Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014‒2020 to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu, a także zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.

Pomoc dostosowana do konkretnych potrzeb

Rolnicy będą mogli skorzystać z różnych form wsparcia. Janusz Lech z powiatu siedleckiego na Mazowszu liczy na pomoc przy modernizacji gospodarstwa.

‒ Chciałbym skorzystać z tego wsparcia obiecywanego dla średnich gospodarstw, możliwe, że „się załapię” i w tym przedziale będę mógł skorzystać, czy z modernizacji, czy też z jakiś nowych, ciekawych rozwiązań ‒ ocenia rolnik.

2 mld euro na modernizację gospodarstw

Jak wyjaśnia Mieczysław Paradowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w perspektywie finansowej 2014‒2020 skala pomocy przy modernizacji gospodarstw będzie podobna, jak w programie z lat 2007‒2013.

REKLAMA

‒ Będzie to ponad 2 mld euro, co pozwoli na sfinansowanie podobnej liczby beneficjentów, jaką mieliśmy w obecnym okresie programowania ‒ dodaje gość radiowej Jedynki.

Nowe kryteria przyznawania pomocy

Pomoc ukierunkowana jest na poprawę konkurencyjności gospodarstw. Każdy kraj członkowski wskaże grupę docelową, do której kierowane będzie wsparcie. W przypadku Polski grupa ta została określona poprzez wielkość fizyczną gospodarstwa oraz wielkość ekonomiczną.

‒ Wielkość ekonomiczna gospodarstwa będzie określona  na podstawie nowego wskaźnika, tzw. standardowej produkcji i będzie to przedział od 10 do 200 tys. euro, rocznej wartości standardowej produkcji gospodarstw rolnego. To kryterium dotyczy działania Modernizacja gospodarstw rolnych ‒ wskazuje Mieczysław Paradowski.

Może być premia, jeśli jest dobry biznesplan

Nowością jest pomoc przy restrukturyzacji małych gospodarstw, które nie produkują na rynek, bądź robią to w sposób bardzo ograniczony.

REKLAMA

‒ Każde gospodarstwo, które spełni kryterium dostępu będzie mogło uzyskać premię 60 tys. złotych. Podstawowym elementem, który będzie decydował o przyznaniu premii jest biznesplan ‒ podkreśla przedstawiciel MRiRW.

Paweł Tchórzewski, rolnik z powiatu węgrowskiego liczy na to, ze będzie można uzyskać pomoc przy rozwijaniu bezpośredniej sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie. ‒ Tym działaniem, które będzie wykorzystywane to będzie Przetwórstwo w gospodarstwach rolnych i sprzedaż bezpośrednia – uważa rolnik.

Przewidziano środki na realizację tego rodzaju inwestycji, co potwierdza Mieczysław Paradowski z Ministerstwa Rolnictwa. ‒ Rolnicy będą mogli uzyskać do 300 tys. zł na projekty związane z przetwórstwem produktów w ich gospodarstwach rolnych  ‒ informuje.

Młodzi rolnicy mogą liczyć na wsparcie

W nowym PROW kontynuowane będzie działanie dotyczące ułatwienia startu młodym rolnikom, przewidziano na ten cel 700 mln euro. ‒ Przewidujemy wsparcie około 30 tys. młodych rolników, a więc tych ludzi, którzy rozpoczynają działalność rolniczą ‒ prognozuje ekspert z Ministerstwa Rolnictwa.

REKLAMA

Mniejszą kwotę niż ta na lata 2007‒2013 wydzielono na realizację programów rolno-środowiskowych, ma to swoje uzasadnienie w zmianach struktury nakładów, wyjaśnia Mieczysław Paradowski: ‒ Alokacja jest nieco niższa i wynosi ok. 1 mld euro, niemniej jednak pamiętać trzeba, że z tego działania wydzielone zostało działanie wspierające gospodarstwa ekologiczne.

Rolników, którzy narzekają na zbytnią biurokrację związaną ze składaniem wniosków o wsparcie ucieszy zapewne fakt, że planowane jest uproszczenie procedur. Ograniczona będzie liczba wymaganych załączników, a podmioty wdrażające działania pomocowe będą pozyskiwały część tych dokumentów od instytucji, które dotychczas wydawały je rolnikom.

Dariusz Kwiatkowski, mb

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej