W niedzielę początek astronomicznej zimy. Dni będą coraz dłuższe
W niedzielę o godz. 23.04 naszego czasu Słońce osiągnie najniższy punkt pod równikiem niebieskim, wstąpi w znak Koziorożca - tym samym rozpocznie astronomiczną zimę. Będzie to też najkrótszy dzień roku.
2014-12-19, 19:03
Dzień trwać będzie 7 godzin i 42 minuty i będzie krótszy od najdłuższego o 9 godzin i 4 minuty. Każdy kolejny dzień będzie już coraz dłuższy.
Początek astronomicznej zimy nazywamy też przesileniem zimowym. Pół roku później mamy do czynienia z drugim przypadkiem. Występuje przesilenie letnie, Słońce najdłużej przebywa nad horyzontem rozpoczynając tym samym astronomiczne lato.
W tym roku najniżej pod równikiem Słońce znajdzie się właśnie 21 grudnia o godz. 23.04. Nasza dzienna gwiazda wstąpi wtedy w znak Koziorożca i rozpocznie tym samym astronomiczną zimę.
W dniu przesilenia zimowego w wielu kulturach świętowało się „odrodzenie Słońca”. W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji – narodziny Mitry (bóstwa Słońca), wśród ludów germańskich – Jul, u Słowian – Święto Godowe.
Na początku naszej ery przesilenie zimowe wypadało 25 grudnia i właśnie wtedy świętowano. Tradycyjne wierzenia zostały później wyparte przez święto Bożego Narodzenia.
PAP, Wikipedia, bk
REKLAMA
REKLAMA