MEN pokazał nowy bezpłatny podręcznik dla drugoklasistów

Pierwsza część rządowego podręcznika dla drugiej klasy szkoły podstawowej wędruje właśnie do konsultacji społecznych. Do 12 stycznia można zgłaszać uwagi do najnowszego wydawnictwa przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

2014-12-22, 14:42

MEN pokazał nowy bezpłatny podręcznik dla drugoklasistów

Posłuchaj

Rządowy podręcznik do drugiej klasy idzie do konsultacji: relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Minął rok od podjęcia decyzji o przygotowaniu elementarza dla klas I-III. Pierwsza klasa za nami, dzisiaj chcemy zaprezentować państwu pierwszą część drugiej klasy - powiedziała podczas konferencji minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. - Reguła jest dokładnie taka sama jak przy pierwszej klasie, czyli "wieszamy" naszą propozycję i czekamy na państwa opinie na temat tego podręcznika. Mam nadzieję, że wiara w to, że nam się uda jest znacznie większa niż rok temu, kiedy przystępowaliśmy do działań związanych z klasą pierwszą - dodała minister.

Konstrukcja książki dla drugoklasistów jest podobna do tej znanej z "Naszego elementarza" dla pierwszaków. Spotykamy tych samych bohaterów, którzy przekazują wiedzę uczniom w zabawny sposób. Podręcznik dla pierwszaków był podzielony na cztery części, w zależności do pór roku. Teraz dodatkowo do każdego kwartału dochodzi wyodrębniona część matematyczna.  Minister edukacji poinformowała, że pierwsze części "Naszej szkoły" dla drugoklasistów są już dostępne w internecie.

Z nowego bezpłatnego podręcznika korzystać będą uczniowie, którzy we wrześniu 2015 r. trafią do II klas szkół podstawowych. To ten sam rocznik, który obecnie uczy się w I klasie z przygotowanego na zlecenie MEN "Naszego elementarza". Są oni jednocześnie pierwszym rocznikiem uczniów, który korzysta z bezpłatnych, wieloletnich podręczników, będących własnością szkoły udostępnianą uczniom. Podręczniki te mają służyć, co najmniej, trzem rocznikom.

"Nasz elementarz" wybrało ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 procent szkół publicznych. Obok wersji standardowej ma on cztery wersje adaptacji - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami. Przygotowanie podręcznika, druk i dystrybucja finansowane są z budżetu państwa.

REKLAMA

Nauczyciele mogą skorzystać z innego podręcznika niż rządowy "Nasz elementarz" pod warunkiem, że jego zakup finansuje jej organ prowadzący (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie może domagać się od rodziców zakupu podręczników. Ta zasada będzie dotyczyła także podręcznika do II i do III klasy szkoły podstawowej.

IAR, PAP, fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej