Bomba demograficzna tyka. Musimy się na nią dobrze przygotować
W 2050 roku, niemal co trzeci Polak, będzie miał więcej niż 65 lat - prognozuje Główny Urząd Statystyczny. I będzie potrzebował usług, których obecnie, na szeroką skalę nie dostarczamy.
2014-12-23, 12:05
Posłuchaj
Co więcej, każdego emeryta, będzie musiało utrzymać ze swoich składek tylko dwóch pracowników. Dlatego zdaniem Piotra Lewandowskiego, z Instytutu, Badań Strukturalnych, trzeba już teraz myśleć o systemach, pozwalających na rozwiązywanie problemów wynikających ze starzenia się społeczeństwa. - Powinniśmy zacząć budować system instytucjonalny, który będzie zapewniał możliwość opieki nad osobami starszymi. Na świecie tylko Japonia i Niemcy mają zbudowane systemy ubezpieczeń od niedołęstwa i starości – wyjaśnia gość.
Trzeba zadbać o emigrację
Piotr Lewandowski uważa, że konieczne jest dążenie do odmłodzenia społeczeństwa, a sposobem na to może być powrót do kraju tych, którzy go opuścili za chlebem. - Istotna jest polityka migracyjna. Nie jesteśmy krajem, który przyciąga imigrantów. Za to mamy bardzo dużo emigrantów, którzy wyjechali w ostatnich 10 latach. Jednym z celów powinno być przyciągnięcie chociaż części tych emigrantów polskich z powrotem do kraju z ich kompetencjami z ich zakumulowanym majątkiem.
Zachodni przykład
Myśląc o racjonalnym budowaniu rynku pracy i zapewnieniu niezbędnych specjalistów, mogących profesjonalnie zaopiekować się seniorami, powinniśmy brać przykład z zachodnich sąsiadów, podkreśla Piotr Lewandowski. - Dzieci będzie mniej niż było w latach 80., natomiast osób starszych będzie dużo więcej. Na przykład na poziomie struktury kształcenia taki kraj jak Niemcy jest do tego lepiej przygotowany. Kształci dużo mniej pedagogów, a dużo więcej osób w obszarze opieki zdrowotnej i polityki społecznej, kształci dużo mniej socjologów, a więcej osób w kierunkach technicznych. Zatem w obu frontach na demografię i technologię przygotowuje się trochę więcej niż my – uważa gość.
REKLAMA
Ogromnym wzywaniem, będzie też zatrzymanie osób starszych na rynku pracy. Według danych GUS, Polacy w wieku powyżej sześćdziesięciu pięciu lat mają już za sobą, okres aktywności zawodowej .
Dla dziewięćdziesięciu pięciu procent z nich, wyłącznym źródłem utrzymania jest emerytura lub renta.
Karolina Mózgowiec, abo
REKLAMA
REKLAMA