Faras - skarby zatopionej pustyni
Do galerii Faras Muzeum Narodowego w Warszawie trafiły zabytki kultury i sztuki nubijskiej. Pochodzące z okresu chrześcijańskiego eksponaty trafiły do Polski dzięki archeologom, którzy w latach 60. ubiegłego wieku uczestniczyli w międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu.
2014-12-27, 16:48
Posłuchaj
Jedyną w Europie ekspozycje zabytków pochodzących z północnej Afryki można oglądać w wyremontowanej galerii Faras w Muzeum Narodowym. Zastosowano w niej najnowsze osiągnięcia techniczne, dzięki którym można obejrzeć cyfrową rekonstrukcję wnętrza katedry.
- W ciągu ostatnich 40 lat od pierwszej wystawy zabytków świat bardzo się zmienił. Wykorzystanie multimediów ma być zachętą do tego, by zachęcić młodych widzów do obejrzenia wystawy. Dlatego zdecydowaliśmy się na połączenie starych makiet z nowoczesnymi technologiami– zaznaczył kustosz wystawy dr Alfred Twardecki.
Gość PR24 dodał, że 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych dzieł faraskich znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie stanowi dziś największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą.
PR24/OP
REKLAMA
REKLAMA