Ruszają poświąteczne wyprzedaże. Sprawdź, jak nie dać się oszukać

Kupując na wyprzedażach, mamy takie same prawa - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po świętach, jak co roku, wiele sklepów rozpoczyna sezonową wyprzedaż towarów po niższych cenach. Są jednak sprzedawcy, którzy w tym czasie łamią prawa konsumentów.

2014-12-29, 16:26

Ruszają poświąteczne wyprzedaże. Sprawdź, jak nie dać się oszukać
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Małgorzata Cieloch z UOKiK: kupując towary po obniżonej cenie, konsument zachowuje wszystkie prawa, w tym prawo do reklamowania wadliwych produktów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Małgorzata Cieloch z UOKiK wskazuje, że przykładem takiej nieuczciwej praktyki jest odmawianie klientowi prawa do reklamacji. Rzeczniczka podkreśla, że kupując towary po obniżonej cenie, konsument zachowuje wszystkie prawa, w tym prawo do reklamowania wadliwych produktów.

Agnieszka Majchrzak z UOKiK:

Źródło: Newseria

REKLAMA

"Gratisy" często są fikcją
Małgorzata Cieloch radzi też zachować ostrożność, kiedy sprzedawca twierdzi, że coś dostaniemy za darmo, bo tak zwane "gratisy" często są fikcją.

Inna stosowana przez nieuczciwych handlowców sztuczka to podnoszenie ceny, która następnego dnia jest obniżana do poprzedniego poziomu, ale klient jest przekonywany, że korzysta z okazji. Część sklepów przy okazji sezonowych wyprzedaży próbuje też pozbyć się towarów uszkodzonych.

Szczyt poświątecznych wyprzedaży na początku stycznia

Poświąteczne wyprzedaże w większości sklepów już się rozpoczęły a ich szczyt przypadnie na początek stycznia - twierdzą przedstawiciele galerii handlowych. Najbardziej przeceniona będzie odzież i obuwie - dodaje ekonomistka Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Wyprzedaże w większości sklepów zaczynają się tuż po Świętach, a potrwają do końca stycznia lub nawet połowy lutego - zgodnie twierdzą zapytani przez PAP przedstawiciele galerii handlowych. Ich zdaniem, najbardziej przecenionymi kategoriami są odzież, obuwie i artykuły typowo świąteczne.
- Sklepy muszą zwolnić miejsce w magazynach na kolekcje wiosenne. Poświąteczne wyprzedaże są niezbędne z punktu widzenia sprzedawców i producentów, dla których przechowywanie produktów świątecznych lub sezonowych do następnego roku generuje niepotrzebne koszty i nie daje pewności ich zbytu po normalnej cenie. W takiej sytuacji lepiej jest zachęcić klientów obniżoną ceną i sprzedać, nawet po kosztach"- powiedziała.
Jednak - jak zauważyła Krzysztoszek - poświąteczne wyprzedaże w Polsce nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbywają się one na o wiele większą skalę. Jej zdaniem, wciąż Polacy nie są wrażliwi na zmiany mody, lub po prostu nie stać ich na częste kupowanie nowej odzieży.
- Europejczycy z Zachodu i Amerykanie częściej wymieniają garderobę. W Polsce nadal niewielu ludzi zmienia ubrania cztery razy do roku - czyli na każdy sezon - powiedziała ekonomistka.
Wyprzedaże również w internecie
Wyprzedaże po Świętach rozpoczęły się również w internecie. Jak informuje w komunikacie prasowym Marcin Zduńczyk z Merlin.pl., obniżki cen rozpoczęły się już 24 grudnia. Powołując się na zeszłoroczne dane dotyczące sprzedaży dodaje, że najwięcej zamówień produktów w promocyjnych cenach odnotowuje się tuz po Świętach Bożego Narodzenia i po nowym roku - 27 grudnia i 2 stycznia.
- W zeszłym roku największą popularnością cieszyły się książki, które stanowiły niemal połowę wszystkich kupowanych produktów z rabatem, natomiast największe obniżki cen objęły artykuły sportowe, przeceniane średnio o 40 proc. Na kolejnych miejscach pod względem średniej wysokości rabatów znalazły się płyty, kosmetyki i e-booki (blisko 30 proc.) oraz filmy i książki (niemal 20 proc.) - zaznaczył Zduńczyk Dodał, że tegoroczne obniżki objęły niemal wszystkie działy asortymentu a wiele produktów można już kupić o połowę taniej.

REKLAMA

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej