Polska unijnym liderem w produkcji drobiu

W minionym roku produkcja mięsa drobiowego w naszym kraju wyniosła prawdopodobnie ok. 2 mln ton.

2015-01-07, 09:38

Polska unijnym liderem w produkcji drobiu
Mięso drobiowe. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O rekordowej produkcji drobiu mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa, ten wynik plasuje nas na czele największych producentów w Unii Europejskiej.

- Myślę, że w 2015 roku przekroczymy poziom 2 mln ton produkcji, co będzie oznaczało, że staniemy się zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o produkcję drobiarską, w Unii Europejskiej – podkreśla ekspert.

Optymistyczne prognozy na 2015 rok

Łukasz Dominiak podkreśla, że prognozy dotyczące produkcji w roku 2015 są również optymistyczne.

- Dynamika przyrostu jest imponująca. W określonych sektorach była nawet kilkunastoprocentowa. Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że drób będzie mięsem wiodącym – mówi ekspert.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ocenia, że w 2014 roku spożycie drobiu w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca Polski wyniosło 26,9 kg. W 2015 roku będzie to prawdopodobnie ponad 27 kg.

Elżbieta Mamos, awi

/

 

Polecane

Wróć do strony głównej